wakacje kredytowe

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych

Wakacje kredytowe 2022. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Kiedy zacznie obowiązywać?

2022-07-14 11:36

Wakacje kredytowe 2022. W Belwederze prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie wsparcia kredytobiorców. Ustawa daje osobom spłacającym zaciągnięty w złotówkach kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych, a także zwiększa o 1,4 mld zł środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ponadto wydłuża z 31 lipca do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych. - Ustawa o pomocy kredytobiorcom, która przewiduje tzw. wakacje kredytowe, jest potrzebna i korzystna dla ludzi - stwierdziła szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Jak zaznaczyła, kluczową wartością ustawy jest to, że została przyjęta w konsensusie w parlamencie.

Wakacje kredytowe - na czym polegają?

Wakacje kredytowe polegają na zawieszeniu rat kredytu na jakiś czas. Taka opcja istniała od dawna, jednak zależała od decyzji danego banku. Tym samym odpowiedź mogła być odmowna. Ustawa o wakacjach kredytowych pozwoli wszystkim kredytobiorcom, którzy spełnią określone warunki zawiesić spłatę rat.

Posiadacze  kredytu hipotecznego na nieruchomość, w której mieszkają, mogą ubiegać się o zawieszenie płatności łącznie 8 rat - 4 w 2022 roku i 4 w roku 2023 (po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r). Należy jednak pamiętać, że to nie umorzenie rat, ale przeniesienie ich na koniec kredytu.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Wakacje kredytowe ustawa 2022. Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy kredytobiorcom

Szefowa prezydenckiej kancelarii zapytana w Polsat News, czy Andrzej Duda miał wątpliwości co do proponowanych w ustawie rozwiązań, odparła, że "prezydent wtedy, kiedy działania legislacyjne dotyczą dobra obywateli, to na ogół nie ma żadnych wątpliwości". Ignaczak-Bandych podkreśliła, że prezydent decyzję o podpisaniu tej ustawy podjął bardzo szybko, wykorzystując minimalny czas potrzebny do przeanalizowania jej skutków.

Według szefowej KPRP ta ustawa jest potrzebna i korzystna dla ludzi oraz wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Kluczową wartością tej ustawy, dodała, jest to, że została przyjęta w parlamencie w konsensusie, ponad podziałami. Ignaczak-Bandych przypomniała, że Sejm przyjął tę ustawę niemal jednogłośnie, a następnie zaakceptował prawie wszystkie poprawki, które zgłosił do niej Senat. "To bardzo rzadki przypadek w polskim parlamencie i w trakcie legislacji, którą obserwujemy od wielu lat" - stwierdziła.

„Ustawa niełatwa, bo w trudnych czasach trzeba było podjąć zdecydowane decyzje, dotyczące funkcjonowania banków w kontekście codziennego funkcjonowania naszych gospodarstw domowych. Ustawa o finansowaniu społecznościowym finansowaniu przedsięwzięć gospodarczych, ale przede wszystkim o pomocy kredytobiorcom. Tym, co kupili mieszkania czy zbudowali domy i w tym celu wzięli kredyty hipoteczne i dzisiaj w sytuacji wzrostu stóp procentowych są w trudnej sytuacji, w sytuacji, w której trudno im się odnaleźć” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe 2022. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z nich skorzystać?

Na szczęście nie ma ich wiele. Jedynymi warunkami skorzystania z wakacji kredytowych jest

  • zaciągnięcie kredytu przed 1 lipca 2022 roku
  • posiadanie przynajmniej 6 rat do spłaty
  • podpisanie oświadczenia, że umowa kredytowa, której raty chcemy zawiesić, dotyczy nieruchomości, w której mieszkamy.

Ustawa dotyczy tylko kredytów zaciągniętych w złotówkach. Co ważne, odroczenie spłaty raty kredytowej w tym przypadku nie spowoduje naliczenia dodatkowych odsetek.

Przepisy wprowadzają możliwość tzw. wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku.

Kredytobiorca lub kredytobiorcy (w przypadku kredytu z drugą osobą) będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania przez maksymalnie 8 miesięcy, do końca 2023 roku:

  • od dnia 1 sierpnia 2022 roku do dnia 30 września 2022 roku – w wymiarze dwóch miesięcy
  • od dnia 1 października 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku – w wymiarze dwóch miesięcy
  • od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

Przepisy dotyczące wakacji kredytowych wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze