Zwolnienie lekarskie

i

Autor: pixbay/DarkoStojanovic Zmiany w L4 to bat na symulantów? Wszystkim będzie trudniej o zwolnienie lekarskie

Więcej pieniędzy za zwolnienie lekarskie! Nowe zasady L4 już w Sejmie

2020-11-24 14:56

Większe wynagrodzenie na L4! Wkrótce za zwolnienie lekarskie dostaniemy wyższe wypłaty. Powodem jest projekt ustawy złożony w Sejmie i skierowany do konsultacji publicznych zakładający możliwe wypłaty za L4 nawet 100 proc. wynagrodzenia. Obecnie z takiego przywileju skorzystać mogą tylko nieliczne grupy zawodowe. Żeby jednak otrzymać wyższą wypłatę za zwolnienie lekarskie będzie musiał być spełniony pewien warunek. Zobacz, nowe zasady L4!

Nowe zasady L4 to projekt ustawy, który zakłada wyższe wypłaty za zwolnienie lekarskie. Dotychczas większość z osób przebywających na L4 otrzymywało 80 proc. wynagrodzenia. Wyjątkiem byli niektórzy mundurowi czy, po wprowadzeniu zmian w związku z koronawirusem w Polsce, osoby aktywnie uczestniczące w przeciwdziałaniu pandemii COVID-19. Takie osoby otrzymywały 100 proc. wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim.

SPRAWDŹ TAKŻE: Respiratory ROZRYWAJĄ płuca! Wadliwy sprzęt od rządu. Lekarze przerażeni. Mamy ODPOWIEDŹ!

Nowy projekt ustawy o zmianach w L4 zakłada, że pełne wynagrodzenie otrzymywaliby wszyscy, którzy zwolnienie lekarskie otrzymaliby z powodu choroby zakaźnej (trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego) lub poddania się kwarantannie lub izolacji albo innym, przewidzianym w przepisach prawa formom odosobnienia w związku z chorobą zakaźną (w okresie trwającym łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – w okresie trwającym łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego).

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowe emerytury od 1 grudnia 2020! ZUS zawiesza i wstrzymuje wypłaty rent i emerytur

Sonda
Czy uważasz, że zarobki w Polsce powinny być jawne w przypadku wszystkich - zarówno pracujących jak i emerytów i rencistow?

- Zakażenie chorobą zakaźną obejmuje bowiem często wszystkie osoby w gospodarstwie domowym, w tym także żywicieli rodziny, a zakażenie choć jednego z domowników powoduje konieczność poddania się odosobnieniu przez 4 każdego z nich. Prowadzi to do wyłączenia z aktywności ekonomicznej wszystkich domowników - tłumaczą posłowie Lewicy, autorzy projektu ustawy, który trafił do Sejmu. Jak dodają, w przypadku, gdy w gospodarstwach domowych nie każdy pracuje na umowę o pracę, dotychczasowe 80 proc. wynagrodzenia za L4 to za mało. - Można więc przyjąć, że w większości przypadków gospodarstwo domowe w większym stopniu odczuwa ekonomiczne skutki choroby zakaźnej niż jakiejkolwiek innej choroby, która spowodowała niezdolność do pracy u jednego z domowników.

Obecnie projekt ustawy został skierowany do konsultacji.

Więcej pieniędzy za zwolnienie lekarskie! Nowe zasady L4 już w Sejmie

Zobacz! Wielka Gala rozdania Złotych Laurów! BĄDŹCIE TAM Z NAMI!

Więcej na gala.superbiznes.se.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze