Wiek emerytalny podniesiony do 70. roku życia! Parlament już to przepchnął

i

Autor: Shutterstock,

Szokujące

Wiek emerytalny podniesiony do 70. roku życia! Parlament już to przepchnął

Przełomowa decyzja parlamentu wywołuje falę dyskusji o przyszłości systemów emerytalnych. Pracownicy jednego z krajów nordyckich będą musieli pracować znacznie dłużej, niż dotychczas przewidywały przepisy. Zmiany dotkną miliony osób w wieku produkcyjnym.

Spis treści

  1. Kogo dotkną zmiany wieku emerytalnego?
  2. Czy wiek emerytalny może wzrosnąć jeszcze bardziej?
  3. Jak wygląda sytuacja w Polsce?
  4. Konsekwencje dla systemu emerytalnego

Parlament Danii zdecydował w czwartek o wydłużeniu wieku emerytalnego z obecnych 67 lat do 70 lat w 2040 roku. Premier Mette Frederiksen obiecała, że już więcej ta granica nie będzie podwyższana, mimo dalszego oczekiwanego wzrostu długości życia.

Kogo dotkną zmiany wieku emerytalnego?

Decyzja o konieczności pracy do ukończenia 70 roku życia dotyczy Duńczyków urodzonych po 31 grudnia 1970 roku. Zmiany będą wprowadzane stopniowo - w 2030 roku wiek emerytalny wyniesie 68 lat, a w 2035 zostanie podniesiony do 69 lat.

Zmiany poparła zdecydowana większość Folketingu (duńskiego parlamentu), choć podczas dwugodzinnej debaty nie obyło się bez głosów krytycznych. Pozytywna decyzja wynika z podpisanego przez czołowe partie w 2006 roku porozumienia o automatycznym podwyższeniu wieku emerytalnego wraz z wydłużaniem się życia obywateli.

Czy wiek emerytalny może wzrosnąć jeszcze bardziej?

Jeśli ta reguła zostałaby utrzymana, to w 2070 roku Duńczycy przechodziliby na emeryturę w wieku 74 lat. Jednak premier Mette Frederiksen zapewniła, że w przyszłości ma już nie dochodzić do radykalnego przesuwania wieku emerytalnego. Umowa polityczna w tej sprawie ma być renegocjowana.

W Danii obowiązuje ten sam wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn - co stanowi różnicę w porównaniu z wieloma innymi krajami europejskimi.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W Polsce debata publiczna koncentruje się wokół tego, jak zachęcać Polaków do dłuższej aktywności zawodowej. Koalicja rządząca zapewnia, że ustawowy wiek emerytalny nie zostanie podniesiony. Obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk zauważył, że władza wieku emerytalnego nie zmieni, ale każdy obywatel "może sam zdecydować, kiedy porzucić aktywność zawodową".

"Licz swoje składki, patrz na to, jaka będzie twoja emerytura i podejmij sam decyzję, czy warto przechodzić na emeryturę już po osiągnięciu wieku emerytalnego, czy jeszcze pracować" - zaapelował prezes ZUS.

Konsekwencje dla systemu emerytalnego

Duńska decyzja to odpowiedź na demograficzne wyzwania starzejącego się społeczeństwa. Wydłużenie wieku emerytalnego ma zapewnić stabilność finansową systemu emerytalnego w obliczu rosnącej liczby seniorów i malejącej liczby osób w wieku produkcyjnym.

EKG 2025 Derdziuk
Super Biznes SE Google News
QUIZ PRL: Jak dobrze znasz życie emerytów w PRL?
Pytanie 1 z 20
Co w PRL oznaczało przejście na emeryturę dla wielu ludzi?
QUIZ PRL: Jak dobrze znasz życie emerytów w PRL?
Prezydencki poker
Debata i strategie kandydatów przed II turą wyborów | PREZYDENCKI POKER

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze