Wielka zmiana w RPP! Jest już trzech nowych kandydatów

2021-12-17 15:01
Trzech kandydatów do RPP
Autor: SHUTTERSTOCK Trzech kandydatów do RPP

W styczniu 2022 roku zakończyć ma się kadencja części członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP). To oznacza, że trzeba będzie wskazać nowe osoby na te stanowiska, za co odpowiadać będzie również Senat RP. Pojawiły się już trzy prawdopodobne kandydatury, a wśród nich jest były wiceminister finansów, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego i naukowiec z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Kandydaci na nowych członków RPP. Są pierwsze nazwiska

Z początku pojawiały się informacje, że nowymi członkami RPP zarekomendowanymi przez Senat mogą zostać Hanna Gronkiewicz-Waltz lub Jakub Karnowski. Jak jednak podaje Krzysztof Berenda z RMF FM, druga izba parlamentu ma zarekomendować Przemysława Litwiniuka, Joannę Tyrowicz i Ludwika Koteckiego. Nazwisko ostatniego z wymienionych pojawiało się już w mediach w kontekście członkostwa w RPP, to też jest to bardzo prawdopodobna kandydatura.

ZOBACZ RPP podniosła stopy procentowe. Inflacja wyhamuje? "Na dwoje babka wróżyła"

Super Raport 17.12 (Goście: Marek Borowski - senator KO oraz dr hab. Bartłomiej Biskup - politolog, UW) Sedno Sprawy: Janusz Kowalski

Kim są kandydaci na członków RPP?

Zmiana w składzie RPP jest więcej niż pewna, bo jak wskazują eksperci, obecnie urzędujący eksperci nie sprawdzili się. Inflacja zbliża się do wartości dwucyfrowej, a złoty wyraźnie traci wobec kluczowych walut. Nowe osoby wybrane do RPP będą mieli za zadanie naprawić trudną sytuację polskiej polityki monetarnej.

Ludwik Kotecki to był wiceminister finansów i główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2009-2012 był pełnomocnikiem rządu ds. wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską. 

Joanna Tyrowicz jest ekonomistką Uniwersytetu Warszawskiego, z katedry metod ilościowych. To konsultantka Banku Światowego, oraz współtwórczyni organizacji naukowej GRAPE (Group for Research in APlied Economicos).

Sonda
Jak oceniasz pracę obecnego składu RPP?

Przemysław Litwiniuk reprezentuje katedrę finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W latach 2006-2014 był przewodniczącym Rady Powiatu Bialskiego, a w latach 2014-2018 przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze