Ogródek Restauracja

i

Autor: pixabay.com Z powodu wysokiej inflacji Polacy oszczędzają na restauracjach?

Wzrost cen w hotelach i restauracjach - Polska w czołówce

2022-07-01 9:54

16 % - o tyle wzrosły ceny hoteli i restauracji w Polsce. Według oceny Instytutu Ekonomicznego - to jeden z najwyższych wzrostów Unii Europejskiej.

Wzrost cen - najdrożej nad morzem i w górach

Tegoroczny wzrost cen w branży hotelarskiej i gastronomicznej w Polsce jest jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Z danych Eurostatu wynika, że w tym roku za wypoczynek zapłacimy około 16 % więcej - w porównaniu z rokiem ubiegłym. 

Eksperci szacują, że wzrost cen jest najbardziej zauważalny w noclegach w nadmorskich miejscowościach oraz w górach. Zdecydowanie mniejsze podwyżki podwyżki cen odnotowano na Mazurach. Z badania wynika, że Polacy zdecydowanie częściej wybierają tańsze noclegi. Rośnie również zainteresowanie innymi formami noclegowymi - na przykład na polu namiotowym.

Marcin Klucznik - Pieniądze to nie wszystko - Atak drożyzny. Kto za nią odpowiada?

Podwyżki cen widoczne w całej Europie

Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego ceny w hotelach i restauracjach wzrosły praktycznie we wszystkich popularnych destynacjach wakacyjnych w Europie. Najmniejszy wzrost możemy zauważyć na Malcie (około 5 %) oraz we Włoszech.

Ze zdecydowanie wyższymi cenami muszą liczyć się turyści wybierający Bułgarię lub Chorwację. Tu podwyżki są na poziomie 14-16%. Analitycy polskiego Instytutu Ekonomicznego ostrzegają, że dla Polaków ten koszt może być wyższy. Przyczyną tego jest osłabienie złotego do euro.

Bilety lotnicze droższe o 11 %

Jeżeli myślimy o zagranicznych wakacjach - warto rozważyć wyjazd do Turcji. Pomimo tego, że poziom inflacji w tym kraju przekracza 70 % - to nie będzie to szczególnie odczuwalne dla zagranicznych turystów. Ze względu na to, że nastąpiło tam gwałtowne osłabienie kursu walutowego - wypoczynek w Turcji może być tańszy niż w ubiegłym roku. Turecka lira jest obecnie niemal dwukrotnie tańsza względem złotówki - w porównaniu z 2021 rokiem.

Wzrost cen jest również zauważalny przy zakupie biletów lotniczych. Eurostat informuje, że są one droższe o około 11 % niż rok temu. Na tak szybkie podwyżki wpływa kilka czynników - rezygnacja z pandemicznych obostrzeń oraz intensyfikacja natężenia ruchu turystycznego. 

Pomimo tego bilety lotnicze są wciąż tańsze niż w 2019 roku.

Sonda
Gdzie spędzasz wakacje 2022?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze