W Polsce emeryci otrzymując swoje świadczenie z ZUS czy KRUS obciążeni są podatkiem PIT. Emerytury bowiem podlegają takim samym zasadom podatkowym jak zwykła pensja. To dlatego wysokość emerytur podawana jest w kwocie brutto, a wypłata do seniorów dociera już w obniżonej przez podatek formie netto. W ten sposób ZUS z emerytur pobiera składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz kwotę należną za rozliczenie się z dochodów.
Podatek od emerytury płacą wszyscy emeryci, niezależnie od wysokości świadczenia emerytalnego jakie otrzymują z ZUS lub KRUS. Dlatego też urzędnicy każdej osobie, która choć raz otrzymała świadczenie wyślą deklarację podatkową. Podstawowymi formularzami dla emerytów i rencistów są PIT-40A oraz PIT-11. Zdarza się jednak, że seniorzy muszą wypełnić także PIT-37.
ZOBACZ: Księża biedni jak mysz kościelna! Raport i dane nie pozostawiają złudzeń
Wielu seniorów, choć pobiera emeryturę, wciąż pracuje. To właśnie oni muszą dodatkowo osobiście złożyć co roku deklarację podatkową PIT-37. W innym przypadku to ZUS lub KRUS rozliczają automatycznie emerytów. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy seniorzy chcą od podatku odliczyć ulgę - wtedy także muszą złożyć odpowiednią deklarację.
Na jakie ulgi mogą liczyć emeryci? To ulga rehabilitacyjna dla osób niepełnosprawnych lub opiekujących się niepełnosprawnym, ulga mieszkaniowa, ulga za internet, ulga termomodernizacyjna, ulga na zasadzie praw nabytych, ulga na darowizny czy ulga za wyszkolenie uczniów.
Jeżeli Nowy Ład z emeryturą bez podatku stanie się realny, wiele powyższych zasad się zmieni. Zmienią się też kwoty, jakie część emerytów zobaczy na kontach. Poniżej przedstawiamy tabelę ile emerytury dostaną seniorzy, jeżeli zostaną zniesione podatki na świadczenia emerytalne.