Rewolucja w walce ze smogiem. Obrazy zamienią dwutlenek węgla w tlen! [ZDJĘCIA]

2017-11-28 15:10

W Krakowie zawisną innowacyjne dzieła sztuki, które mają niebywałą zdolność zamiany dwutlenku węgla w tlen. To rewolucyjne rozwiązanie dostarczy polski start-up Artveoli, który wygrał największy antysmogowy konkurs technologiczny na świecie, Smogathon. Antysmogowe obrazy powstały w Dolinie Krzemowej.

– Kraków znany jest ze wspaniałych galerii i obrazów, ale niestety także ze smogu. Dlatego cieszy nas to, że dzięki zwycięzcy naszego konkursu w krakowskich szkołach pojawią się artystyczne instalacje, które jednocześnie oczyszczą powietrze – mówi Maciej Ryś, pomysłodawca Smogathonu.

Polecamy: SMOG: 16 miast wyczerpało roczny limit w półtora miesiąca

Projekt Artveoli otrzymał nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów, z czego 75 tys. dolarów zostanie przeznaczone na wdrożenie pomysłu w stolicy Małopolski. Obraz działa na podobnej zasadzie co liście drzew. Wykorzystuje proces fotosyntezy, aby zamienić dwutlenek węgla w tlen.

Może cię zainteresować: SMOG. To musisz wiedzieć o paleniu w piecu i kominku

– Na pomysł wpadłam ok. 2,5 roku temu, kiedy o problemie zanieczyszczenia powietrza robiło się coraz głośniej. Na zewnątrz mamy drzewa, które produkują tlen. Korzystając z pewnego doświadczenia w nowych technologiach zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, żeby polepszyć sytuację w pomieszczeniach, w których spędzamy ok. 85 procent czasu – opowiada Alina Adams, współzałożycielka Artveoli.

Zobacz: Mieszkanie Plus: nie będzie nowych lokali w Krakowie?

Artveoli zajął pierwsze miejsce w Smogathonie, a także zdobył nagrodę specjalną w wysokości 50 tys. zł od marki Otrivin. Dzięki tym środkom będzie można zainstalować antysmogowe panele w Żywcu.

Oprac. na podst. prowly.com, artveoli.com

Najnowsze