Emerytury rolnicze po nowemu. Zmiany w emeryturach z KRUS od 15 czerwca

2022-06-03 14:17
Rolnictwo
Autor: Shutterstock Rolnictwo

Zmiany w KRUS 2022: Rolnicy, którzy przechodzą na emeryturę z KRUS, w dalszym ciągu będą mogli pracować na swoim gospodarstwie - poinformowali w czwartek 2 czerwca wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 15 czerwca 2022 r.

Emerytury rolnicze KRUS: zmiany już 15 czerwca

Według opublikowanej 31 maja 2022 r. nowelizacji w Dzienniku Ustaw o ubezpieczeniu społecznym rolników, ci, którzy przechodzą na emeryturę będą mogli dalej prowadzić swoją działalność rolniczą bez konieczności jej zdawania. Ponadto, będą otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Zmiana ma zacząć obowiązywać już od 15 czerwca. Do tej pory było tak, że w celu uzyskania świadczenia rolnik będący w wieku emerytalnym musiał zrezygnować z pracy na swoim gospodarstwie.

Ustawa o emeryturach rolniczych KRUS

Wicepremier zapowiedział, że od dnia 15 czerwca 2022 r. rolnicy będą mieli możliwość złożenia wniosku o emeryturę pod warunkiem, że ukończyli 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet. Zapewnił, że rolnicy nie będą musieli przerywać swojej wieloletniej pracy na gospodarstwie. Przyznał, że to rozwiązanie było wyczekiwane przez rolników i jest jak najbardziej sprawiedliwe. Na chwilę obecną, osoby będące na emeryturze, muszą rezygnować ze swojej pracy na roli. W przeciwnym razie, nie są przyznawane im świadczenie emerytalne. Dzięki nowelizacji rolnicy po 60/65 rokiem życia nie będą już musieli wybierać między pracą na roli a emeryturą, jak również, odprowadzaniem w związku z tym dodatkowych składek na ubezpieczenie emerytalne.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Rolnicy-emeryci zyskają dodatkowe źródła dochodu

Zgodnie z zapowiadanymi zmianami, rolnicy-emeryci zyskają dodatkowe źródło dochodu, bo oprócz świadczenia emerytalnego, w dalszym ciągu będą mogli pracować na roli. Minister rolnictwa wyznał, że pomoże to szczególnie tym, którzy nie mają swoich następców do prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Czy nastąpi likwidacja KRUS-u?

Wicepremier zapewnił, że system KRUS nadal będzie funkcjonował w takim zakresie, jak dotychczas, a problem dotyczący zbiegu emerytur z ZUS i KRUS zostanie uporządkowany. Szefowa KRUS-u zapowiedziała, że pierwsze świadczenia według nowych zasad, KRUS wypłaci 25 marca br.

Sonda
Czy Twoim zdaniem praca na roli jest bezpieczna?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze