Rolnictwo

i

Autor: Shutterstock Rolnictwo

Emerytury rolnicze po nowemu. Zmiany w emeryturach z KRUS od 15 czerwca

2022-06-03 14:17

Zmiany w KRUS 2022: Rolnicy, którzy przechodzą na emeryturę z KRUS, w dalszym ciągu będą mogli pracować na swoim gospodarstwie - poinformowali w czwartek 2 czerwca wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 15 czerwca 2022 r.

Emerytury rolnicze KRUS: zmiany już 15 czerwca

Według opublikowanej 31 maja 2022 r. nowelizacji w Dzienniku Ustaw o ubezpieczeniu społecznym rolników, ci, którzy przechodzą na emeryturę będą mogli dalej prowadzić swoją działalność rolniczą bez konieczności jej zdawania. Ponadto, będą otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Zmiana ma zacząć obowiązywać już od 15 czerwca. Do tej pory było tak, że w celu uzyskania świadczenia rolnik będący w wieku emerytalnym musiał zrezygnować z pracy na swoim gospodarstwie.

Ustawa o emeryturach rolniczych KRUS

Wicepremier zapowiedział, że od dnia 15 czerwca 2022 r. rolnicy będą mieli możliwość złożenia wniosku o emeryturę pod warunkiem, że ukończyli 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet. Zapewnił, że rolnicy nie będą musieli przerywać swojej wieloletniej pracy na gospodarstwie. Przyznał, że to rozwiązanie było wyczekiwane przez rolników i jest jak najbardziej sprawiedliwe. Na chwilę obecną, osoby będące na emeryturze, muszą rezygnować ze swojej pracy na roli. W przeciwnym razie, nie są przyznawane im świadczenie emerytalne. Dzięki nowelizacji rolnicy po 60/65 rokiem życia nie będą już musieli wybierać między pracą na roli a emeryturą, jak również, odprowadzaniem w związku z tym dodatkowych składek na ubezpieczenie emerytalne.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Rolnicy-emeryci zyskają dodatkowe źródła dochodu

Zgodnie z zapowiadanymi zmianami, rolnicy-emeryci zyskają dodatkowe źródło dochodu, bo oprócz świadczenia emerytalnego, w dalszym ciągu będą mogli pracować na roli. Minister rolnictwa wyznał, że pomoże to szczególnie tym, którzy nie mają swoich następców do prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Czy nastąpi likwidacja KRUS-u?

Wicepremier zapewnił, że system KRUS nadal będzie funkcjonował w takim zakresie, jak dotychczas, a problem dotyczący zbiegu emerytur z ZUS i KRUS zostanie uporządkowany. Szefowa KRUS-u zapowiedziała, że pierwsze świadczenia według nowych zasad, KRUS wypłaci 25 marca br.

Sonda
Czy Twoim zdaniem praca na roli jest bezpieczna?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze