Ruszył nabór wniosków o dopłaty do zakupu nawozów. Sprawdź czy dostaniesz

i

Autor: SHUTTERSTOCK Ruszył nabór wniosków o dopłaty do zakupu nawozów. Sprawdź czy dostaniesz

Rząd dopłaci rolnikom. Znamy kwoty dopłaty do hektara

2022-04-21 12:39

Od poniedziałku ( 25 kwietnia) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie zbierać wnioski od rolników o dopłaty do zakupu nawozów - przekazał w czwartek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że program wsparcia do zakupu nawozów to inwestycja chroniąca m.in. konsumentów. Program wsparcia do zakupu nawozów to prawie 4 mld zł z budżetu krajowego, a to oznacza że rolnik może liczyć na dopłaty rzędu 250 i 500 zł do hektara.

Wicepremier i szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi uczestniczył w konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w gospodarstwie rolnym w Załężu Dużym w województwie mazowieckim.

"Chcemy dopłacać do zakupu nawozów - pokrywać różnicę ceny pomiędzy nawozami zakupionymi od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r." - mówił Kowalczyk. Dodał, że ta różnica ceny i faktura, którą rolnik przedstawi w ARiMR będzie podstawą do wypłaty rekompensaty za wzrost cen nawozów.

Czytaj także: Premier ogłosił nowe 500 plus. Wiemy, kto je dostanie!

"Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od poniedziałku będzie już zbierać wnioski o dopłaty" - wskazał. Ocenił, że sprawność rolników w zakupach, w sięganiu po dopłaty obszarowe i inne dopłaty z ARiMR "pozwoli też na bardzo sprawną realizację tego programu".

Kowalczyk chciałby, żeby rolnicy jak najszybciej otrzymywali zwrot różnicy w cenach nawozów, by mogli inwestować otrzymane środki finansowe w swoje gospodarstwa rolne. "Aby plony, które spodziewają się uzyskać w następnym sezonie były godne, a abyśmy mieli wystarczającą ilość zbóż, bo (...) w Ukrainie z obsiewaniem pól może być różnie" - stwierdził.  Bardzo ważne jest, by produkcja zbóż w Polsce nie była mniejsza, niż w latach poprzednich" - podkreślił. Jak przypomniał szef resortu rolnictwa, program wsparcia do zakupu nawozów to prawie 4 mld zł z budżetu krajowego. "To przede wszystkim inwestycja chroniąca polską produkcję żywności, ale (...) chroniąca też konsumentów, którzy będą tę żywność mogli kupować po cenach umiarkowanych" - podkreślił.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Dopłaty do nawozów sztucznych z budżetu państwa to inwestycja w niższą inflację w przyszłości, dodawał premier Mateusz Morawiecki. Taka dopłata przełoży się na niższą cenę zboża - powiedział. Łączny poziom dopłat (do nawozów - PAP) to blisko 4 mld zł. Można powiedzieć - to kolejny wydatek z budżetu. Tak, ale to jest jednocześnie inwestycja w niższą inflację w przyszłości. Wszyscy analitycy, z którymi rozmawiałem wiedzą o tym, że dziś taka dopłata przełoży się na niższą cenę zboża" - powiedział premier. Niedawno Komisja Europejska zatwierdziła polski program przeznaczony na wsparcie polskiego rolnictwa w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę o wartości 3,9 mld zł. Oznacza to zgodę na dopłaty do nawozów. Dopłaty sięgać będą 250 i 500 zł do hektara. 

 

Jak zapewnił wicepremier Henryk Kowalczyk, rolnicy będą mieli dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczeń upraw rolnych w wysokości 65 proc. Swoją część składki mogą uregulować z dopłat bezpośrednich. Na ten cel są zabezpieczone fundusze nawet wtedy gdyby wszyscy rolnicy ubezpieczyliby wszystkie uprawy. 

Podkreślił także, że rolnik może ubezpieczyć swoje uprawy nie wydając w tej chwili środków finansowych, tylko przekazując taką dyspozycje Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, by naliczyć należną składkę z płatności bezpośrednich. "Wybierajmy ubezpieczenia kompleksowe, łącznie z suszą, nie pojedyncze ryzyko. Mamy na ten cel przeznaczone środki finansowe w odpowiedniej ilości, nawet jeśli wszyscy rolnicy ubezpieczyliby wszystkie uprawy. Te środki finansowe są zabezpieczone" - zapewnił Kowalczyk.

Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna faktycznie obniży ceny?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze