oszustwa na węgiel

i

Autor: Gettyimages Węgiel

Dodatek do ogrzewania

3 tys. zł dodatku dla wszystkich źródeł ogrzewania? Sejm właśnie decyduje

2022-09-14 13:54

Dodatek do ogrzewania pierwotnie miał trafić wyłącznie do osób ogrzewających gospodarstwo domowe węglem, brykietem lub peletem. Senat tydzień temu wniósł kilka istotnych poprawek do ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła. W tym m.in. aby 3 tys. zł przysługiwało wszystkim niezależnie od tego, czym ogrzewają dom. Tym samym grupa potencjalnych odbiorców dofinansowania znacznie wzrośnie

Senackie poprawki

Sejmowa komisja poparła we wtorek szereg poprawek Senatu - głównie redakcyjnych i precyzujących - do ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Nowe przepisy wprowadzają m.in. kolejne dodatki energetyczne dla ogrzewających się drewnem, LPG, czy olejem opałowym. Komisja zgodziła się m.in. ze zmianą uszczegóławiającą, iż średnią cenę ciepła z rekompensatą kalkuluje się dla poszczególnych źródeł ciepła. Posłowie poparli też zmianę, która przewiduje możliwość przekazywania środków na rekompensaty i dodatki dla podmiotów wrażliwych również na rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Senat tydzień temu zaproponował także wyrównanie kwoty dotacji tak, aby 3 tys. zł przysługiwało wszystkim niezależnie od tego, czym ogrzewają dom. - Nasze poprawki znoszą różnicowanie obywateli w zależności od tego, czym się ogrzewają – mówi "Rzeczpospolitej" senator Krzysztof Kwiatkowski. - Dołączyliśmy grupy, które w ogóle pominięto, jak np. osoby ogrzewające mieszkania energią elektryczną, jak kilkaset tysięcy ubogich rodzin z lokali socjalnych - dodał.

Forum w Karpaczu 2022: Sławomir Grzelczak

Dodatek na ogrzewanie dla wszystkich?

Senator Krzysztof Kwiatkowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że „nie wyobraża sobie nieprzyjęcia poprawki, która utrzymuje normy środowiskowe. – Nawoływanie prezesa Kaczyńskiego, żeby palić wszystkim „poza oponami” to de facto świadome podjęcie decyzji, że w Polsce tysiące ludzi będzie chorować – powiedział "Rz".

W ustawie zakłada się, że w 2023 r. Rada Ministrów może, w drodze uchwały, udzielić Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa do kwoty 8,6 mld zł na - jako to określono - finansowanie zadań związanych z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym na rynku surowców energetycznych. W razie podjęcia przez Prezesa Rady Ministrów decyzji o zakupie przez RARS węgla energetycznego od PGE Paliwa i Węglokoksu, Agencja może na to zaciągnąć do 8,6 mld zł kredytu w BGK z gwarancjami Skarbu Państwa.

Sonda
Jakim paliwem ogrzewasz dom?
Najnowsze