stacja paliw

i

Autor: pixabay.com

Ceny paliw. W tych krajach zapłacisz więcej niż w Polsce!

2022-06-24 16:25

Okres wakacyjny to czas wydatków. Wypoczynek w dobie wciąż rosnącej inflacji i podwyżek cenowych może okazać się bardzo kosztowny. Kolejnym problemem z którym mierzą się miliony Polaków są ceny paliw. Niestety, podczas wakacji musimy być przygotowani na to, że w wielu krajach za paliwo zapłacimy zdecydowanie więcej niż w Polsce.

Co wpływa na ceny paliw?

W zestawieniu globalpetrolprices.com uwzględnione zostały uśrednione ceny benzyny bezołowiowej 95-oktanowej. W zestawieniu znalazło się 168 krajów. Polska zajęła 122 miejsce. Analitycy sprawdzali ceny paliw w Polsce na przełomie kilku miesięcy. W połowie marca uśredniona cena za litr wynosiła 6,93 złotych - 20 czerwca było to już 7,94 złotych. Znacznie drożej jest w innych europejskich krajach.

Ceny paliw są uzależnione od wielu różnych czynników. Wpływ ma chociażby wysokość podatków oraz innych opłat narzuconych przez dane państwo czy wysokość marż narzuconych przez rafinerie i stacje benzynowe. Patrząc na opublikowane zestawienie można wysnuć wniosek, że kraje biedniejsze oraz te eksportujące ropę mają niższe ceny - natomiast kraje bogate - zdecydowanie wyższe.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Gdzie paliwo jest najdroższe a gdzie najtańsze?

Na samym szczycie listy z najwyższą ceną paliwa znalazł się Hongkong - tam średnia cena paliwa w przeliczeniu na złotówki to 13,248 zł.  Nieco taniej uda się zatankować na terytorium Finlandii, która uplasowała się na drugim miejscu - tu za litr paliwa trzeba zapłacić 11,768 zł. Podium zamyka Islandia z ceną 11,657 złotych.

Kolejne miejsca zestawienia zajmują: Norwegia (11,410 zł), Grecja (11,257 zł), Dania (11,152 zł), Holandia (11,001 zł), Republika Środkowoafrykańska (10,636 zł).

Na drugim krańcu listy znalazły się kraje, które mogłyby stanowić raj paliwowy dla wszystkich kierowców - w niektórych z nich cena za litr paliwa jest liczona... w groszach. Najtańsze paliwo jest w dotkniętej kryzysem i wszechobecną biedą Wenezueli. W tym południowoamerykańskim kraju cena paliwa wynosi niespełna 10 groszy za litr. Ceny oscylujące w okolicy kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu groszy spotkamy też w Libii i Iranie.

W Syrii, Kuwejcie, Nigerii i Algierii cena lekko przekracza złotówkę.

Ceny paliw w krajach europejskich

Jednak do krajów tak odległych jak te wymienione wcześniej - raczej nie udamy się samochodem. Dużo chętniej decydujemy się na ten środek transportu odwiedzając kraje europejskie. Tu również ceny paliwa mogą zaskoczyć. Najgorzej pod względem cen prezentuje się uwielbiana i często odwiedzana przez Polaków - Grecja. Na przełomie maja i czerwca 2022 roku ceny paliwa w Grecji skoczyły mocno w górę - na ten moment oscylują w granicy 11 złotych za litr.

Krajem, który prawdopodobnie najczęściej odwiedzamy samochodem jest Chorwacja. Tu cena paliwa wynosi około 8,476 złotych za litr. Na podstawie zestawienia globapetrolprices.com można zauważyć, że chorwackie ceny od połowy marca do 20 czerwca 2022 roku były bardzo zróżnicowane (obecna nie jest najwyższą).

Sonda
Wolisz wakacje za granicą, czy w Polsce?

W tych krajach ceny paliw są zbliżone do polskich

9,690 złotych zapłacimy za litr paliwa we Francji. 9,832 zł — w Hiszpanii, 9,565 zł — we Włoszech. Na zbliżone ceny musimy być przygotowani chcąc odwiedzić republiki nadbałtyckie - ceny na Litwie to 9,515 zł za litr, w Estonii — 10,073 zł za litr, a w Łotwie — 9,710 zł za litr.

Z samochodu warto zrezygnować podróżując do Wielkiej Brytanii - tam cena przekracza 10 zł za lit (10,110 zł). Mało opłacalna będzie również podróż do Szwecji - 10,059 zł za litr.

Wśród krajów, które dysponują cenami zbliżonymi do polskich znalazły się Serbia, Czarnogóra, Słowenia, Rumunia i Bułgaria. Ceny w sąsiedniej Ukrainie są niższe o kilkadziesiąt groszy niż w Polsce -  7,585 zł za litr.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze