Produkcja nawozów w Polsce
Jak podkreślił Janiszek Grupa Azoty Puławy podjęła decyzję o ograniczeniach jako ostatnia z takich firm w Europie. „My do końca jako Grupa produkowaliśmy nawozy po to, żeby zabezpieczyć bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że cała Europa chemiczno-nawozowa stanęła” – powiedział wiceprezes.
Dodał, że w sierpniu 2020 roku gaz kosztował 8 euro megawatogodzinę, w sierpniu 2021 – 40 euro, a dzisiaj już 300 euro. Na antenie Radia Lublin odniósł się również do dostępności nawozów na rynku.
Polecany artykuł:
„Istotne jest to, że nawozów w najbliższym czasie w Polsce nie zabraknie – taka jest nasza opinia. Jako grupa mamy ponad 120 tys. ton zmagazynowanych nawozów, czy to u nas, czy u naszych dealerów. Biorąc pod uwagę, że w sezonie jesiennym nie jest tak duża aplikacja nawozów azotowych, jak w sezonie wiosennym, to w związku z tym problemów być nie powinno” – powiedział wiceprezes Grupy Azoty Puławy.
Realizowane inwestycje
Nawiązując do aktualnej działalności zakładów azotowych w Puławach podkreślił, że ciągle produkowany jest amoniak – około 400 ton na dobę, prowadzone są remonty instalacji, a realizowane inwestycje nie są zagrożone. Wyjaśnił również, że pracownicy będą normalnie wynagradzani, łącznie z dodatkami.
Azoty Puławy są od 2012 roku częścią Grupy Azoty. Puławska spółka jest wiodącym dostawcą nawozów azotowych dla polskiego rolnictwa. Puławskie Azoty to także jedyny w Polsce i trzeci w Europie producent melaminy, znajdującej zastosowanie w przemyśle meblarskim i budowlanym. Grupa Azoty to największy producent nawozów w Polsce i jedna z wiodących grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie.