zboże

i

Autor: pexels

Ograniczenia produkcji

Czy zabraknie w Polsce nawozów? Wiceprezes Grupy Azoty Puławy mówi jak jest

2022-08-25 11:35

W najbliższym czasie nie zabraknie nawozów w Polsce. Jako Grupa mamy ponad 120 tys. ton zmagazynowanych nawozów – powiedział w czwartek wiceprezes zarządu Grupy Azoty Puławy Jacek Janiszek, nawiązując do decyzji o ograniczeniu części produkcji z powodu wysokich cen gazu. Wiceprezes zarządu Grupy Azoty Puławy odniósł się w czwartek w Radiu Lublin do czasowego wstrzymania prac kolejnych instalacji i ograniczenia produkcji z powodu rekordowych cen gazu ziemnego. Zaznaczył, że to pierwsza taka decyzja w historii firmy.

Produkcja nawozów w Polsce

Jak podkreślił Janiszek Grupa Azoty Puławy podjęła decyzję o ograniczeniach jako ostatnia z takich firm w Europie. „My do końca jako Grupa produkowaliśmy nawozy po to, żeby zabezpieczyć bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że cała Europa chemiczno-nawozowa stanęła” – powiedział wiceprezes.

Dodał, że w sierpniu 2020 roku gaz kosztował 8 euro megawatogodzinę, w sierpniu 2021 – 40 euro, a dzisiaj już 300 euro. Na antenie Radia Lublin odniósł się również do dostępności nawozów na rynku. 

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

„Istotne jest to, że nawozów w najbliższym czasie w Polsce nie zabraknie – taka jest nasza opinia. Jako grupa mamy ponad 120 tys. ton zmagazynowanych nawozów, czy to u nas, czy u naszych dealerów. Biorąc pod uwagę, że w sezonie jesiennym nie jest tak duża aplikacja nawozów azotowych, jak w sezonie wiosennym, to w związku z tym problemów być nie powinno” – powiedział wiceprezes Grupy Azoty Puławy.

Realizowane inwestycje

Nawiązując do aktualnej działalności zakładów azotowych w Puławach podkreślił, że ciągle produkowany jest amoniak – około 400 ton na dobę, prowadzone są remonty instalacji, a realizowane inwestycje nie są zagrożone. Wyjaśnił również, że pracownicy będą normalnie wynagradzani, łącznie z dodatkami.

Azoty Puławy są od 2012 roku częścią Grupy Azoty. Puławska spółka jest wiodącym dostawcą nawozów azotowych dla polskiego rolnictwa. Puławskie Azoty to także jedyny w Polsce i trzeci w Europie producent melaminy, znajdującej zastosowanie w przemyśle meblarskim i budowlanym. Grupa Azoty to największy producent nawozów w Polsce i jedna z wiodących grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie.

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze