Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki

Kryzys energetyczny w Polsce

Dlaczego w Polsce jest problem z węglem? Eksperci ujawniają [TYLKO U NAS]

2022-07-25 15:58

Nasze informacje się sprawdziły. Super Biznes jako pierwszy alarmował pod koniec kwietnia tego roku, że w skutek nałożenia embarga na rosyjski węgiel zabraknie tego surowca w Polsce. Teraz już wiemy, że rząd przed nałożeniem sankcji, nie przygotował się rzetelnie do tej decyzji i dzisiaj "płacimy" za ten kardynalny błąd. Kiedy sytuacja się w Polsce unormuje? Eksperci, z którymi rozmawiał Super Biznes nie pozostawiają złudzeń.

Katastrofalna decyzja rządu

Łukasz Horbacz prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, uważa, że fundamentem problemów jakie mamy dzisiaj z węglem jest pochopnie wprowadzenie embargo na węgiel rosyjski, a także błędna polityka informacyjna rządu. W ramach retorsji Rosja zablokowała Polsce możliwości dostaw z kierunku wschodniego - z Kazachstanu. Zatem kierunek wschodni jest obecnie całkowicie zablokowany.

Jego zdaniem, w tej chwili bardzo "wąskim gardłem" są porty, które nie mają odpowiedniej przepustowości, aby w dość krótkim czasie   rozładować statki i dalej załadować węgiel do wagonów i rozwieść po kraju.

- Zaszkodziły także zapowiedzi polityków o tym, że węgiel będzie powszechnie dostępny po tysiąc złotych. W rezultacie przedsiębiorcy wstrzymywali się z zakupem surowca, żeby za chwilę nie konkurować z obiecanym węglem za tysiąc złotych. W efekcie, za chwilę skumulowany popyt zderzy się z jeszcze bardziej ograniczoną podażą. Ponadto, przez wiele lat pozwalaliśmy żeby UE narzucała dla nas niekorzystną politykę energetyczną, w efekcie czego sektor wydobycia węgla kurczył się szybciej niż popyt - mówi Horbacz w rozmowie z Super Biznesem. I dodaje kiedy rozmawiałem z jednym z zakładów ciepłowniczych, który dostarcza ciepło do kilku bloków,  przy obecnych cenach węgla trzeba będzie podnieść stawkę z 3,5 zł/mkw do 12,5 zł./mkw, a w większości tych bloków mieszkają emeryci. Generalnie idą nie wesołe czasy

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Kiedy ceny węgla zaczną spadać?

Janusz Steinhoff były minister gospodarki i szef Wyższego Urzedu Górniczego uważa, że  nasze górnictwo jest niekonkurencyjne do zagranicznego, co oznacza, że koszty wydobycia w naszych kopalniach, są wyższe niż koszty importu węgla z innych krajów.

Jak dodaje były minister gospodarki w rozmowie z Super Biznesem, oczywiście ta uwaga dotyczy normalnego układu cen na rynkach światowych. Jak zauważa były minister gospodarki, tej chwili wzrosły ceny do ponad 300 dolarów za tonę na giełdzie ARA, a było 80 dolarów.

-Myślę, że zbyt długo się one nie utrzymają i dlatego polskie górnictwo w znaczącej części będzie niekonkurencyjne.  Taki stan rzeczy może potrwać 2-3 lata zanim sytuacja się unormuje i ceny węgla spadną - zapowiada Steinhoff.

- Ten stan rzeczy bierze się stąd, że w wielu krajach górnictwo oparte jest o kopalnie odkrywkowe, dzięki czemu koszty wydobycia są dużo niższe niż z podziemnych kopalni, o które oparte jest polskie górnictwo. Średnia wydajność pracy w kopalniach PGG to 700 t. Tymczasem  zagraniczne kopalnie wydobywają 5- 6 tys. ton na rok. Koszty wytwarzania energii elektrycznej to m.in. klucz do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Uważam, że gdyby minister Krzysztof Tchórzewski nie zablokował ustawą 10 H to wszystko  wskazuje iż  dziś mielibyśmy 3 do 4 GW, a nawet więcej  mocy z energii wiatrowej, i nasza sytuacja energetyczna byłaby zupełnie inna - mówi w rozmowie z Super Biznesem były minister gospodarki.

Steinhoff ocenił również, że decyzja o wprowadzeniu przez polski rzad embarga na węgiel była bezsensowna.

-Była to decyzja zupełnie niepotrzebna i brzemienna w skutkach. Przecież pozostałe kraje UE wprowadziły tą decyzję z przesunięciem czasowym do 15 sierpnia.  Tą decyzją naraziliśmy polskich przedsiębiorców zajmujących się importem węgla z Rosji na niepotrzebne straty. Nie przyniosła o na zupełnie żadnego efektu, była zupełnie bez sensu, to skrajna nieodpowiedzialność rządzących - twierdzi Steinhoff w rozmowie z Super Biznesem.  

Kopalnie do zamknięcia!

Steinhoff wylicza, że dzisiaj nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego dla utrzymywania kopalni, które są nierentowne. Jeszcze w czasach rządów PO-PSL, raport NIK-u dowodził, że przez 8 lat polskie górnictwo wygenerowała większe  o 1 mld zł. straty, niż wynosiły  wszystkie wpływy do budżetu z tytułu jego funkcjonowania (podatki CIT, PIT, opłaty środowiskowe, opłaty za użytkowanie złoża itp.).

Horbacz z Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla dodaje, że to co w tej chwili mogą zrobić polskie kopalnie to zwiększyć wydobycie jednak przyniesie to zaledwie kilkaset tysięcy ton, co stanowi kroplę w morzu potrzeb. Zatem w krótkim okresie czasu jaki został do zimy nie damy rady pokryć luki węglem krajowym. Dla odbiorców indywidualnych jedyną nadzieją pozostaje "ciepła zima".

Sonda
Czy gdybyś miał dostęp do sieci gazowej, zdecydowałbyś się na ogrzewanie domu kotłem gazowym?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze