Prezes NBP Adam Glapiński

i

Autor: flickr.com/narodowybankpolski Prezes NBP Adam Glapiński

Kiedy nastąpi szczyt inflacji? Prezes NBP Adam Glapiński podaje termin

2022-07-08 16:51

Szczyt inflacji wystąpi najprawdopodobniej w wakacje, potem będziemy powoli schodzić w dół - powiedział w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że jeśli coś się zmieni i inflacja będzie dalej uporczywie rosnąć, stopy procentowe będą nadal podwyższane.

Kiedy nastąpi szczyt inflacji?

Podczas konferencji prasowej szef banku centralnego odniósł się do najnowszego raportu NBP o inflacji, który będzie opublikowany w przyszły wtorek. Jak mówił, zgodnie z nim szczyt inflacji najprawdopodobniej nastąpi w czasie wakacji. "Potem powoli będziemy schodzić w dół. Osłabienie aktywności gospodarczej plus stopniowe wygaszanie się szoków przyniesie uspokajanie się cen rynkowych" - dodał.

Oświadczył, że jeśli inflacja będzie uporczywie dalej rosnąć, RPP dalej będzie podwyższać stopy procentowe. "Jeśli ustabilizuje się w wakacje i będzie maleć, nie będziemy tego robić" - dodał. Prezes NBP wskazał, że według raportu o inflacji, w przyszłym roku inflacja spadnie, natomiast w 2024 r. wrócimy do celu inflacyjnego.

"Według dzisiejszej oceny można powiedzieć, że zbliżamy się do końca cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej, choć niekoniecznie go jeszcze osiągnęliśmy. Zastrzegamy, że ta ocena może się zmienić - chciałbym, by tak nie było oczywiście. Chciałbym, by po wakacjach rzeczywiście zaczął się proces stopniowego obniżania wskaźników inflacji. Jest to nasza bazowa projekcja, ale jest to ocena warunkowa. Dalsze decyzje będą podejmowane zawsze na podstawie oceny napływających nowych danych i prognoz" - zastrzegł Glapiński.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Stagflacja w Polsce? Adam Glapiński stawia sprawę jasno

„Mam nadzieję, że w Polsce nie będzie stagflacji. Może się ona pojawić w wielu krajach, ale mam nadzieję, że w Polsce uda się nam utrzymać wzrost gospodarczy na poziomie 2 proc. PKB a inflacja będzie malała” – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Zwrócił uwagę, że taki scenariusz widać w najnowszej projekcji inflacji i PKB, który zakłada wzrost PKB rzędu ok. 1,5-2 proc. PKB i spadek inflacji w granice celu w 2024 r.

Glapiński odniósł się także o ustawy o wsparciu kredytobiorców, w ramach której osoby posiadające złotowe kredyty hipoteczne mogą wziąć wakacje kredytowe (na 4 miesiące w tym roku i na 4 miesiące w roku 2023 r.).

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

Polska w strefie Euro? Glapiński rozwiewa wątpliwości

Jest ogromna presja ze strony jednego z naszych sąsiadów, żeby wprowadzić w Polsce euro. Dopóki jestem prezesem NBP, Polska do strefy euro nie wejdzie - powiedział w piątek prezes NBP Adam Glapiński. "Jest ogromna presja ze strony jednego z naszych sąsiadów, żeby wprowadzić w Polsce euro. Żeby Polskę wprowadzić do strefy euro. I żeby Polska uczestniczyła w budowie tzw. państwa europejskiego" - mówił w piątek prezes Narodowego Banku Polski (NBP) Adam Glapiński.

Glapiński dodał, że "ten kraj ma pełne prawo podejmować działania, którymi stara się skłonić czy naprowadzić nas na tę ścieżkę. Może przysłać do nas jakiegoś swojego wysłannika, że tak powiem, który będzie w tym kierunku pracować".

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze