Alkohol w Polsce

i

Autor: Pixabay Wypijamy już niemal 10 litrów czystego alkoholu na głowę

Na alkohol CAŁA emerytura! Tyle piją Polacy!

2020-11-27 13:04

Cała minimalna krajowa emerytura na alkohol? Tak, tyle alkoholu piją Polacy! Według najnowszych danych w ciągu ostatniego roku w Polsce na alkohol wydaliśmy aż 39 mld złotych! Jedyne pocieszenie, że choć na procenty wydajemy coraz więcej, to spożywamy ich nieco mniej. Zobacz, jakie alkohole najczęściej spożywają Polacy i statystycznie ile dziennie wydajemy na trunki.

Przeciętny Polak wypija alkohol za 1250 złotych rocznie, czyli nieco ponad minimalną miesięczną emeryturę. Łatwo policzyć, że to ok. 3,40 złotego dziennie, czyli średnio każdy dorosły w Polsce pije jedno piwo koncernowe każdego dnia. W sumie na procenty wydajemy ok. 39 miliardów złotych. Tak wynika z najnowszych badań Nielsena, do których dotarła "Wyborcza". W ciągu ostatniego roku wydaliśmy na alkohol o 2,5 miliarda złotych więcej, niż poprzednio, choć - warto zauważyć - wypiliśmy o 1 proc. mniej litrów procentowych trunków.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: W sobotę wielkie otwarcie wszystkich galerii handlowych. Zakupy w reżimie sanitarnym

Na jaki alkohol najwięcej pieniędzy przeznaczają Polacy? Niezmiennie króluje piwo, w różnych odmianach, także bezalkoholowych. Na popularne "browary" wydaliśmy w ciągu roku 18 miliardów złotych. Poza piwem wciąż mocno stoi sprzedaż wódki. Rosną także wydatki na alkohole, które dotychczas były w Polsce mniej popularne - Rum, dżin, tequila czy whisky. Znacząco spada za to sprzedaż cydru, którego w ciągu roku kupiliśmy za "zaledwie" 50 milionów złotych, a przecież jabłkami Polska stoi i to powinien być nasz narodowy trunek.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka? Ministerstwo rozważa oprócz 500 plus dodatkowe świadczenie

Ile Polacy wydadzą na świąteczne zakupy w 2020?
Najnowsze