BEZ WYPŁAT 500 plus i trzynastych emerytur w 2021? PiS ma WIELKI problem przed wyborami

2020-07-06 5:47 WSB
500 plus 2020
Autor: SHUTTERSTOCK 500 plus 2020

Program 500 plus, waloryzacja emerytur czy program Emerytura plus, nazwany popularnie trzynastkami dla emerytów, zagrożone? Rząd PiS, a dokładniej Zjednoczonej Prawicy już w przyszłym roku będzie musiał stanąć przed trudnym wyborem cięć w budżecie państwa, bowiem brakuje pieniędzy na publiczną służbę zdrowia. Koniec 500 plus oraz wsparcia dla emerytów w postaci zmian w waloryzacji emerytur lub trzynastych świadczeń emerytalnych w 2021 byłby sporym zastrzykiem gotówki, ale takie rozwiązanie problemu finansowania ochrony zdrowia byłoby ostatecznością. Innym rozwiązaniem jest zwiększenie zadłużenia kraju.

Wstrzymanie wypłat 500 plus, trzynastek dla emerytów czyli świadczenia z programu Emerytura plus czy brak waloryzacji emerytur w 2021 roku? Z powodu kryzysu wywołanego przez koronawirusa w Polsce i tym samym braku odpowiednich wpływów do NFZ w budżecie państwa brakować będzie w przyszłym roku pieniędzy na dalszy, planowany rozwój powszechnego systemu opieki zdrowotnej do docelowych 6 proc. PKB. Rząd będzie musiał szukać cięć w wydatkach budżetowych, a wspomniane 500 plus, podwyżki emerytur lub dodatki dla emerytów to bardzo kosztowne programy i ograniczenie tylko jednego z nich natychmiast rozwiązałoby problem.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Gigantyczne kary z NFZ i ZUS! Sprawdź, czy musisz zapłacić

Sam program Rodzina 500 plus to rodzinne świadczenie wychowawcze, które przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat. 500 złotych co miesiąc trafia do polskich rodzin od 2016 roku, kiedy premierem była jeszcze Beata Szydło.

– To potężne wsparcie dla polskich rodzin. Tego wsparcia trafiło już do nich 114 mld zł – oceniła 1 lipca 2020 roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Oznacza to, że średnio w ciągu roku rząd na 500 plus przeznaczył ok. 23 mld złotych. Nawet drobne cięcie tego programu sprawiłoby, że brakujące 2 mld złotych na wydatki na system ochrony zdrowia znalazłyby się w okamgnieniu.

Podobna sytuacja jest z emeryturami. Waloryzacja emerytur w tym roku kosztowała budżet ok. 9 mld złotych (wraz z podwyżkami dla rencistów). To ponad dwa razy więcej niż brakujące środki na służbę zdrowia w 2021. Obsługa programu Emerytura plus także nie należała do tanich – za tegoroczne trzynastki dla emerytów i rencistów zapłaciliśmy ok. 12 mld złotych.

ZOBACZ TAKŻE: PiS obniża pensję minimalną Polaków! Duda będzie musiał się tłumaczyć. Wielka Wpadka!

Czy więc w 2021 roku rząd Mateusza Morawieckiego zdecyduje się na cięcia kosztem 500 plus, wypłat trzynastek dla emerytów lub zrezygnuje z corocznej waloryzacji emerytur?

– Szybki wzrost długu publicznego oraz zobowiązań budżetu państwa wynikających z ustawy o minimalnych nakładach na ochronę zdrowia sprawia, że w przyszłym roku rząd po raz pierwszy w historii stanie przed realną koniecznością ograniczenia innych wydatków budżetu państwa w celu zapewnienia finansowania ochrony zdrowia. Będzie to ekstremalnie trudne zadanie – tłumaczy Money.pl Wojciech Wiśniewski z Public Policy. Ocenia jednak, że premier Mateusz Morawiecki nie zdecyduje się na ograniczenie innych wydatków budżetowych, by służba zdrowia rozwijała się zgodnie z planem. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wzrost zadłużenia Polski i w ten sposób osiągnięcie docelowego 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w 2023 roku. Programy socjalne jak 500 plus czy trzynaste emerytury zdają się być nietykalne.

Koncerty przełożone na 2021 rok

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze