Kto się szczepi?
Szczepienia w Polsce - jak wygląda prawda o zastrzykach mających pomóc w walce z koronawirusem? Niestety, najnowszy raport nie jest dla Polaków optymistyczny. Instytut Badań Zmian Społecznych przypomina, że resort zdrowia informuje o ponad 50 proc. zaszczepionych dorosłych Polaków. Z badania wynika, że do zaszczepienia pozostało już tylko 10 proc. chętnych Polaków, gdyż reszta nie zamierza się rejestrować do szczepienia. Na podstawie tych danych w Polsce osiągniemy poziom 70 proc. dorosłych Polaków zaszczepionych przeciw COVID-19. Zdaniem epidemiologów to zbyt niski poziom do osiągnięcia odporności stadnej przeciw koronawirusowi.
ZOBACZ: Co z emeryturami bez podatku? Wojna w rządzie
Dla rządzących jest kolejna zła wiadomość - to właśnie ich wyborcy, czyli obywatele popierający PiS, są jedną z grup, która unika szczepień. Raport wskazuje, że największa część zaszczepionych występuje wśród wyborców partii opozycyjnych: KO, Lewicy i Koalicji Polskiej oraz Polski 2050. Wśród wyborców PiS jedynie nieco ponad 60 proc. osób deklaruje, że się zaszczepiła. Najmniej zaszczepionych jest wśród Polaków głosujących w ostatnich wyborach na Korwin-Mikkego, Bosaka czy Brauna. Wyborcy Konfederacji zadeklarowali, że jedynie 1/4 z nich jest zaszczepiona.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Morawiecki wyda majątek na swój pałacyk. Opozycja grzmi
Koronawirus znowu atakuje
Co ciekawe, większość Polaków chciałaby otrzymywać nagrody za szczepienie przeciw COVID-19. Naklejka "dzielny pacjent w walce z koronawirusem" oraz wsparcie finansowe ma znaczenie dla 85 proc. Polaków. Przeciwnego zdania jest zaledwie niecałe 7 proc. Czemu jednak Polacy unikają szczepień? Zdecydowana większość osób (63 proc.) argumentuje, że według nich szczepionki przeciw COVID-19 powstały za szybko. Następnie, po ok. 39 proc. respondentów, uważa, że stosowane preparaty są niebezpieczne dla zdrowia a informacje o szczepieniach antykoronawirusowych są za mało wiarygodne. Na czwartym miejscu panuje przeświadczenie, że szczepionki przeciwko koronawirusowi mogą nie być skuteczne.
TO SIĘ POROBIŁO! Polski Ład zagrożony. Gowin blokuje ustawę!
To ważne informacje, kiedy to z jednej strony straszeni jesteśmy wariantem delta wirusa, czwartą falą zarażeń, a także płatnymi szczepieniami. Obecnie finansuje je rząd. Szczepionki kupuje na mocy umowy zawartej przez UE z firmami farmaceutycznymi. Samo szczepienie, czyli podanie preparatu, finansowane jest z NFZ. Łączne koszty szczepienia jednego pacjenta wahają się pomiędzy 80 a 160 zł. Do tej pory na samo szczepienie wydano z budżetu NFZ 1,14 mld zł.