PIT-2. Ostatni moment na złożenie dokumentu!

2022-01-28 14:23
Bez PIT-2 nasze wynagrodzenie zmaleje o kilkaset złotych
Autor: shutterstock Bez PIT-2 nasze wynagrodzenie zmaleje o kilkaset złotych

Oświadczenie PIT-2 w tym roku zyskało na ogromnej popularności, ze względu na wyższą kwotę wolną od podatku, która do tej pory wynosiła jedynie 8 tys. zł., a od nowego, 2022 r., wynosi już 30 tys. zł. To oznacza, że bez złożenia PIT-2 w księgowości u pracodawcy, możemy miesięcznie dostawać kilkaset złotych mniej pensji, za to wysoki zwrot na koniec roku.

Do tej pory niewielu pracowników zdawało sobie sprawę z jego istnienia, ze względu na niską kwotę wolną od podatku, która była miesięcznie potrącana z naszego wynagrodzenia. PIT-2 powinniśmy otrzymywać do wypełnienia przy przyjęciu do pracy i jest on od tamtego czasu cały czas ważny. Nie zawsze pracodawcy jednak dopilnowywali tego obowiązku, dlatego też warto zweryfikować czy mamy złożony taki dokument, a jeśli nie to warto się pospieszyć, aby nie dostać mniej na koniec miesiąca.

To jak dotkliwy może być brak możliwości złożenia takiego oświadczenia przekonali się już w połowie stycznia zleceniobiorcy, głównie pracownicy fizyczni i przedstawiciele wolnych zawodów. O czym informowaliśmy na łamach Super Ekspressu. Rząd obecnie pospiesznie wyrównuje im pensje i łata na bieżąco, dziurawe prawo, tak by zgodnie z założeniami nikt nie stracił na Polskim Ładzie, a zyskał.

W skrócie, składając formularz PIT-2 otrzymamy większe wynagrodzenie netto ("na rękę"). W zamian za to nie otrzymamy corocznego zwrotu podatku. Nie tracimy na nim ani nie zyskujemy, zmienia się jedynie termin otrzymania należnych nam pieniędzy.

Czytaj także: Co to jest PIT-2? Wielkie zmiany od 2022 roku

Express Biedrzyckiej - Władysław Kosiniak-Kamysz: Polski Ład to bajzel. Trzeba wyrzucić do kosza to cholerstwo

Kiedy złożyć PIT-2?

PIT-2 – jak wskazało Ministerstwo Finansów – według obecnie obowiązujących zasad pracownik składał w chwili zatrudnienia. Decyzja podjęta na początku pracy miała skutek także w kolejnych latach, chyba że podatnik zdecydował się na zmianę decyzji i złożył formularz ponownie. Wprawdzie w mediach pojawiły się informacje, że aby zmiana decyzji była skuteczna, trzeba formularz złożyć przed pierwszą wypłatą w danym roku, jednak według informacji zamieszczonych na stronach MF, nie ma takiego wymagania.

Nie ma jednak przeszkód (przepisy tego nie wykluczają), aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku (nie będzie to skutkowało negatywnymi konsekwencjami ani dla pracodawcy, ani dla pracownika) – napisano na stronach MF.

Druk jest prosty do wypełnienia, należy jedynie zadeklarować, że nie otrzymuje się emerytury, lub renty za pośrednictwem płatnika, nie osiąga się dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, nie otrzymuje się świadczeń pieniężnych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, oraz nie osiąga dochodów, od których obowiązane jest płacenie zaliczki na podatek (z działalności gospodarczej, z najmu lub dzierżawy).

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że jeśli ktoś o przychodach do 12 800 zł straciłby na Polskim Ładzie w porównaniu z 2021 r., to po rozliczeniu rocznym fiskus zwróci mu różnicę. Zadeklarował jednocześnie wprowadzenie w uldze dla klasy średniej zasady „złotówka za złotówkę”. Chodzi o to, by podatnicy nie musieli zwracać fiskusowi całej naliczonej przez pracodawcę preferencji, gdy przekroczą choćby o 1 zł górny limit przychodów.

Sonda
Czy Twoje wynagrodzenie starcza Ci do końca miesiąca?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze