Złożone zostało już ponad 2 mln deklaracji za ubiegły rok

i

Autor: SHUTTERSTOCK Złożone zostało już ponad 2 mln deklaracji za ubiegły rok

PIT 2022. Kto nie musi wypełniać zeznania podatkowego

2022-04-21 13:46

Deklarację PIT muszą złożyć wszystkie te osoby, które w 2021 roku uzyskały jakikolwiek przychód opodatkowany na gruncie ustawy o PIT. Bez znaczenia jest kwota przychodu oraz koszty jego uzyskania, chodzi o sam fakt jego uzyskania. Jak informuje resort finansów złożone zostało już ponad 2 mln deklaracji za ubiegły rok - informuje portal pit.pl. Nie każdy jednak ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. Kto nie musi składać PIT za 2021 r. a kogo rozliczy Krajowa Administracja Skarbowa?

Jak informuje portal, Wśród najpopularniejszych zwolnień można wymienić różnego rodzaju odszkodowania i zadośćuczynienia, zasiłki (np. z tytułu narodzin dziecka), dodatki do rent rodzinnych dla sierot zupełnych czy dodatki mieszkaniowe. Zwolnione z podatku są też niektóre nagrody w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł. Wolne od podatku są również odprawy pośmiertne oraz zasiłki pogrzebowe.

Czytaj także: Rozlicz PIT i zgarnij nagrody. Samochód, 100 tys zł lub darmowe wejściówki do ZOO

Diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 3000 zł. Zwolnione z opodatkowania są również niektóre stypendia i świadczenia wypłacane przez uczelnie wyższe.

Niektóre osoby, które nie ukończyły 26 roku życia nie muszą także składać deklaracji PIT za 2021 r. Nadal obowiązuje zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń osób do ukończenia 26 r.ż. Ze zwolnienia mogą skorzystać osoby które nie mają 26 lat. Ulga (a dokładnie zwolnienie z podatku) obejmie przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.-czytamy na portalu.

Sedno Sprawy - Marlena Maląg

Osoby fizyczne, które nie osiągnęły żadnych przychodów w 2021 r. np. niepracujące osoby będące na utrzymaniu współmałżonka, studenci na utrzymaniu rodziców, nie mają obowiązku składania zeznania rocznego. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów podatkowych taka osoba nie musi sporządzać zeznania, w którym przychód, dochód i podatek wynoszą zero.

Sonda
Czy rozliczyłeś/aś już podatek PIT za ubiegły rok?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze