Pieniądze, portfel

i

Autor: Pixabay Inflacja w Polsce dopiero pobije rekordy. Szykujmy się na 40%

Gigantyczny dług

Polskie firmy mają prawie 10 mld zł długu. Sytuacja jest tragiczna

2022-08-30 12:25

Na koniec pierwszego półrocza zaległości polskich firm sięgały 9,18 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Rekord zadłużenia padł w Katowicach i należy do tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej - jej członkowie mają do zapłaty 24,7 mln zł za ogrzewanie. Według danych największe sumy do oddania mają firmy z województwa mazowieckiego (łącznie 2 mld zł), śląskiego (1,19 mld zł) oraz wielkopolskiego (924,8 mln zł). Najmniejsze zaległości w biznesie charakteryzują przedsiębiorstwa z Podlasia (153,2 mln zł), Opolszczyzny (158,6 mln zł) i Świętokrzyskiego (177,1 mln zł).

Największy dług

Z badania wynika, że numerem jeden wśród dłużników niebędących konsumentami wpisanych do KRD jest katowicka spółdzielnia mieszkaniowa. Jej nieopłacone rachunki z ciepłowni sięgają 24,7 mln zł. Drugi największy dług na liście rekordzistów również należy do podmiotu z branży nieruchomości. To warszawska spółka akcyjna zajmująca się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionym.

Zalega ze spłatą ponad 20,5 mln zł z tytułu niezwróconej pożyczki z funduszu poręczeniowego. Problem ze zwrotem takiego finansowania miał także trzeci największy dłużnik – świętokrzyska spółka z branży metalowej. W sumie do uregulowania ma 20,2 mln zł.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Milionowe zaległości

Jak podało KRD, 12,7 mln zł nie zapłaciła swoim kontrahentom poznańska firma zajmująca się sprzedażą mięsa i jego przetworów. Większość tej kwoty to nieuregulowane faktury za dostawy towaru oraz leasing. W branży TSL, który obejmuje trzy sektory - transport, spedycję oraz logistykę, rekord należy do warszawskiej spółki zajmującej się magazynowaniem towarów. Jej zaległości sięgają 11 mln zł. To głównie niezapłacone rachunki za energię elektryczną.

W ocenie prezesa Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adama Łąckiego, firmy, które są "przytłoczone ogromnymi, idącymi w miliony długami, mają małe szanse, aby wyjść na prostą". KRD zauważa, że milionowe zaległości to nie tylko domena dużych przedsiębiorstw i spółek.

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?

Unikanie długów

Według KRD, w najbliższych miesiącach unikanie długów może być dla mikro, małych i średnich firm coraz trudniejsze. KRD w tym kontekście powołał się na najnowsze badania IMAS International dla firmy faktoringowej NFG pt. "Zakupy firmowe", z którego wwynika, że 95 proc. przedsiębiorców sektora MŚP, którzy dokonują zakupów firmowych, zauważyło w ostatnich sześciu miesiącach wzrost cen produktów i usług niezbędnych do prowadzenia ich działalności.

Z badania wynika, że najbardziej podrożało paliwo (78 proc. wskazań), następnie opłaty za media (68 proc.) oraz surowce, półprodukty i produkty potrzebne do funkcjonowania firmy (60 proc.). Przeciętny wzrost cen wyniósł 37,4 proc.

Najnowsze