Ucieczka przed inflacją

Ranking najlepszych lokat. Tutaj najwięcej zarobisz i uchronisz pieniądze przed inflacją

2022-10-08 20:01

Kolejny miesiąc obserwujemy wzrost oprocentowania lokat w ofertach banków. Pojawiło się wiele ciekawych propozycji, które pozwolą choć odrobinę ochronić zgromadzony kapitał. W październikowej ofercie banków możemy uzyskać 8 proc., a nawet 9 proc. w skali roku. Wybór jest zdecydowanie szerszy, a i instytucje zachęcają klientów wyższym oprocentowaniem. Niestety mimo wzrostu, wciąż jest o wiele za małe na tle dynamiki wzrostu cen dóbr i usług.

Wysokie oprocentowanie lokat a inflacja

"Wrzesień przyniósł kolejne pozytywne zmiany w ofercie lokat i rachunków oszczędnościowych. Kilka instytucji zaczęło kusić oszczędzających stawkami na poziomie 8 proc. w skali roku" — informowali w ubiegłym tygodniu eksperci HRE Investments. Jednocześnie wskazywali, że wysokie oprocentowanie lokat zderza się z szalejącą inflacją. Tym samym oszczędzający odbierają z banków pieniądze, za które mogą kupić znacznie mniej niż rok temu. 

We wrześniu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 17,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – wynika z tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanego w ubiegłym tygodniu. Warto zaznaczyć, że to najwyższy odczyt od lutego 1997 roku, a więc przeszło 25 lat.

Ranking lokat bankowych

Większość propozycji oscyluje wokół 7 proc. i 8 proc., co nie jest znaczącą zmianą wobec lokat, które banki oferowały we wrześniu. Niemniej jednak warto przyjrzeć się niektórym oferowanym lokatom. I tak na przykład lokata Progresywna PKO Banku Polskiego oferuje aż 9 proc. w skali roku w ostatnim okresie oszczędzania, od kwoty 1000 zł! Ale to nie wszystko. Wyjątkowo interesującą ofertę znajdziemy także w Banku Pekao. Lokata na nowe środki gwarantuje nam aż 8 proc. w skali roku na 3, 6 lub 12 miesięcy. 

To natomiast nie jest jedyny bank, który kusi podobną ofertą. Również 8 proc. w skali roku na Lokacie mobilnej na 270 dni oferuje Credit Agricole. Co więcej - jeżeli interesuje nas lokata na dłuższy okres, to w Lokacie na nowe środki dostaniemy 7 proc. w skali roku do 3 lat. Pozostałe banki mają równie interesujące oferty warte rozpatrzenia. i tak na przykład w mBanku możemy liczyć na 7,5 proc. na mKoncie Intensive lub 7,3 proc., jeśli jest się posiadaczem innego konta. Czas obowiązywania depozytu to 12 miesięcy, a możemy ją założyć od 1000 zł. Z kolei w Lokacie terminowej Banku Millennium zyskamy 6,5 proc. przez 6, 12 lub 18 miesięcy. Założyć możemy ją w łatwy sposób korzystając z Millenetu lub aplikacji mobilnej.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Listen to "Oszczędzanie na rachunkach - najlepsze sposoby! [PORACHUNKI OSOBISTE]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze