Nie tylko 500 plus

Wsparcie dla rodzin. Sprawdź, ile możesz dostać pieniędzy od państwa

2022-10-02 12:02

Rodzina jest najważniejsza, dlatego polski rząd przeznacza coraz więcej środków finansowych dla seniorów i ich rodzin, dba też o dzieci, realizując programy socjalne. To nie tylko najbardziej znany program 500 plus, ale też Dobry Start, Karta Dużej Rodziny czy dopłaty do żłobka. Sprawdź, jak możesz z nich skorzystać.

500 plus dla każdego dziecka w rodzinie

500 plus to najbardziej popularny program socjalny w Polsce. Co miesiąc rodzice dzieci zgłoszonych do rządowego programu otrzymują po 500 złotych na każde z dzieci do 18. roku życia. Świadczenie nie zależy od dochodów rodziny, nie podlega opodatkowaniu i jest wolne od egzekucji. Jego wypłata odbywa wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe, nie ma wypłat „do ręki”.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – komu przysługuje świadczenie?

Kapitał Opiekuńczy (RKO) to nowe, wprowadzone w 2002 roku, świadczenie dla rodziców, które otrzymują na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Rodzice mogą wskazać, czy kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez okres 24 miesięcy, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy. Łączna suma pomocy to 12 tys. zł. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny.

400 plus – dopłata do żłobka

. Program 400 puls to dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, czyli tzw. żłobkowe. Prawo do dofinansowania nie zależy od dochodów. Świadczenie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Dobry Start czyli pieniądze na wyprawkę szkolną

300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód, raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Wniosek można składać do 30 listopada 2022. 300 plus nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola i do „zerówki” przedszkolne w tzw. zerówce, nie obejmuje również studentów.

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny (KDR) już od 2014 r. wspiera rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Specjalne rabaty dla rodzin wielodzietnych przygotowują państwowe instytucje i prywatne firmy. Dzięki Karcie wielodzietne rodziny mają zniżki np. na przejazdy kolejowe, niższe opłaty paszportowe, możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych oraz zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa.

Zobacz w galerii, jak skorzystać z programów socjalnych dla rodzin

Sonda
Pobierasz pieniądze ze świadczeń 500 plus i "Dobry start"?
Pieniądze to nie wszystko Barbara Socha (21.09)

Czy leci z nami pilot? Zdaniem byłego ministra finansów drożyzna WYMKNĘŁA SIĘ SPOD KONTROLI!

Włącz podcast i posłuchaj, co zdaniem Rostowskiego czeka nas w najbliższych miesiącach!

Listen to "Drożyzna wymknęła się spod kontroli - Jacek Rostowski [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze