bon turystyczny ważny do końca września

i

Autor: Getty images bon turystyczny ważny do końca września

Wakacje 2022

Bon turystyczny. Wykorzystaj go, bo się zmarnuje. Czasu zostało niewiele

2022-07-30 18:04

Bon turystyczne to kolejne wsparcie polskich rodzin, przysługujące na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku programu 500 plus. Część rodziców zapomniała , że można go wykorzystać na wypoczynek dziecka. Czasu jest niewiele. Do kiedy jest możliwość skorzystania z dofinansowania? Kto może z niego skorzystać?

Rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowali ponad 3,5 mln. Wciąż pozostało ponad 770 tys. bonów nieaktywnych - podał niedawno ZUS.

Bon turystyczny – dla kogo dofinansowanie

Polski bon turystyczny to forma wsparcia dla rodzin, która wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. ZUS wyjaśnia, że co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także, jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin.

Tańczące z Promocjami 29.07

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny jest ważny do końca września 2022. Sama usługa może się odbyć później, czyli po 30 września, jednak płatność musi być zrealizowana do końca miesiąca. Ważne! bon nie podlega wymianie na środki pieniężne.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Bonem można zapłacić za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Można im opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie. Jeżeli w ramach konkretnego wyjazdu nie wyczerpiesz udostępnionej kwoty, możesz ponowne skorzystać z bonu do wyczerpania limitu.

Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej – https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Jak aktywować bon turystyczny?

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

Zobacz też: Wakacje kredytowe już dostępne! Na to uważaj składając wniosek

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/.

Najnowsze