gorzów komin dym

i

Autor: materiały UM Gorzów

Droższe rachunki to niejedyny skutek wysokich cen gazu. Będzie też więcej smogu

2022-01-14 8:11

Jak podaje "Rzeczpospolita" drożejący gaz może doprowadzić do wyhamowania procesu likwidacji tzw. kopciuchów, czyli kotłów, które nie spełniają standardów ekologicznych. Wielu odbiorców może być przerażonych wysokością rachunków za ogrzewaniem gazem i opóźniać decyzję o wymianie pieca. Samorządowcy wyrażają swoje zaniepokojenie.

Rosną rachunki za gaz. W efekcie będzie więcej smogu

Drożejący gaz może zahamować likwidację kopciuchów w domach prywatnych i komunalnych. Samorządy z przerażeniem patrzą na rachunki za ogrzewanie szkół i domów kultury - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Jak pisze gazeta, średnio o 174 zł miesięcznie netto, czyli o ponad 2 tys. zł rocznie, wzrosną tegoroczne rachunki za ogrzanie domu gazem i podgrzewanie wody – wynika z wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki, to o 58 proc. więcej niż w 2021 r.

ZOBACZ Wymień „kopciucha” i weź zwrot 90 proc. kosztów! Jest jeden haczyk

Walka ze smogiem

Drastyczny wzrost cen gazu wyhamuje walkę ze smogiem

"Rachunki za +gazowe+ ciepło w mieszkaniach będą niższe niż w domach, ale i tak podniosą się o ponad połowę. Drastyczny wzrost cen może zahamować walkę ze smogiem w miastach i likwidację kopciuchów – ostrzegają samorządowcy" - czytamy.

Dodaje, że samorządowcy mają jeszcze nadzieję, że proces eliminacji pieców na paliwa stałe się nie zatrzyma, bo w większości regionów obowiązują uchwały antysmogowe, które wymuszają wymianę starych pieców na ekologiczne. "Choć nie wiadomo, ile osób zdecyduje się w tym roku na ogrzewanie gazowe" – zastrzega, cytowany w "Rz" Włodzimierz Tutaj z Urzędu Miasta w Częstochowie.

Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?

Równolegle do dodatków osłonowych w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej miasta oferują mieszkańcom programy wsparcia, które mają pokryć różnicę w rachunkach za prąd czy gaz - poinformowano.(PAP)

Najnowsze