Droższe rachunki to niejedyny skutek wysokich cen gazu. Będzie też więcej smogu

2022-01-14 8:11
gorzów komin dym
Autor: materiały UM Gorzów

Jak podaje "Rzeczpospolita" drożejący gaz może doprowadzić do wyhamowania procesu likwidacji tzw. kopciuchów, czyli kotłów, które nie spełniają standardów ekologicznych. Wielu odbiorców może być przerażonych wysokością rachunków za ogrzewaniem gazem i opóźniać decyzję o wymianie pieca. Samorządowcy wyrażają swoje zaniepokojenie.

Rosną rachunki za gaz. W efekcie będzie więcej smogu

Drożejący gaz może zahamować likwidację kopciuchów w domach prywatnych i komunalnych. Samorządy z przerażeniem patrzą na rachunki za ogrzewanie szkół i domów kultury - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Jak pisze gazeta, średnio o 174 zł miesięcznie netto, czyli o ponad 2 tys. zł rocznie, wzrosną tegoroczne rachunki za ogrzanie domu gazem i podgrzewanie wody – wynika z wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki, to o 58 proc. więcej niż w 2021 r.

ZOBACZ Wymień „kopciucha” i weź zwrot 90 proc. kosztów! Jest jeden haczyk

Walka ze smogiem

Drastyczny wzrost cen gazu wyhamuje walkę ze smogiem

"Rachunki za +gazowe+ ciepło w mieszkaniach będą niższe niż w domach, ale i tak podniosą się o ponad połowę. Drastyczny wzrost cen może zahamować walkę ze smogiem w miastach i likwidację kopciuchów – ostrzegają samorządowcy" - czytamy.

Dodaje, że samorządowcy mają jeszcze nadzieję, że proces eliminacji pieców na paliwa stałe się nie zatrzyma, bo w większości regionów obowiązują uchwały antysmogowe, które wymuszają wymianę starych pieców na ekologiczne. "Choć nie wiadomo, ile osób zdecyduje się w tym roku na ogrzewanie gazowe" – zastrzega, cytowany w "Rz" Włodzimierz Tutaj z Urzędu Miasta w Częstochowie.

Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?

Równolegle do dodatków osłonowych w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej miasta oferują mieszkańcom programy wsparcia, które mają pokryć różnicę w rachunkach za prąd czy gaz - poinformowano.(PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze