ropa, benzyna

i

Autor: Pixaby Orban blokuje embargo na rosyjską ropę

Embargo na rosyjską ropę - czy dojdzie do porozumienia? "Nie ma kompromisu"

2022-05-30 16:39

- Nie ma żadnego porozumienia w sprawie embarga na import rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej - oświadczył w poniedziałek w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu unijnych przywódców premier Węgier Viktor Orban. Dodał, że sytuacja jest "trudna i została stworzona przez Komisję Europejską". - Odpowiedzialność za to, że nie mamy porozumienia spoczywa na KE" - oznajmił Orban.

Stanowisko Węgier

- Energia to ważna kwestia, dlatego najpierw potrzebujemy rozwiązań, a potem sankcji - podkreślił Orban. Jak wskazał premier Węgier do tej pory, pierwsze pięć pakietów sankcji zostało "przyjętych w odwrotnej kolejności - najpierw sankcje, a potem poszukiwanie rozwiązań i myślenie o konsekwencjach".

- W przypadku energii jest to ryzykowne, to poważna sprawa. Dlatego musimy zmienić nasze podejście: najpierw rozwiązania, potem sankcje. Propozycja, którą teraz mamy jest zła. Jesteśmy gotowi poprzeć szósty pakiet, jeśli znajdą się w nim rozwiązania dla węgierskiego bezpieczeństwa dostaw energii - podkreślił.

EKG 2022. Grzegorz Puda. Kiedy dostaniemy pieniądze z Unii na Krajowy Program Odbudowy?

Krok w dobrym kierunku

Viktor Orban zastrzegł jednocześnie, że pomysł wyłączenia z embarga ropy dostarczanej rurociągami, który znalazł się w najnowszym projekcie konkluzji szczytu Rady Europejskiej, jest krokiem w dobrym kierunku.

"Rozwiązanie dotyczące rurociągu nie jest złe. To właściwe podejście. Ale potrzebujemy gwarancji, że jeśli dojdzie do awarii rurociągu z rosyjską ropą na Ukrainie, to dostaniemy rosyjską ropę z innych źródeł" - zaznaczył Viktor Orban.

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?

Porozumienie ws. sankcji

Szefowa KE Ursula von der Leyen, wchodząc do budynku Rady w Brukseli powiedziała, że UE nie osiągnęła jeszcze porozumienia ws. unijnych sankcji na rosyjską ropę. „Ale jestem przekonana, że później będzie taka możliwość” - dodała.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest przekonany, że "wcześniej czy później" uda się osiągnąć konsensus wśród przywódców państw UE w sprawie embarga na rosyjską ropę. Powiedział to w poniedziałek przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli, na którym jednym z tematów będzie szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze