Zmiany w programie Rodzina 500 plus sprawiły, że co miesiąc pieniądze trafiają na konta niemal wszystkich rodziców, którzy złożyli odpowiedni wniosek. Świadczenie rodzinne nie ma bowiem od 2019 roku kryterium dochodowego. Na 500 plus co roku wydajemy ok. 40 miliardów złotych, które obejmuje ok. 6,8 mln dzieci. Na co później rodziny przeznaczają pieniądze, nikt nie kontroluje. Pojawił się pomysł, by 500 plus trafiało na specjalne konto, jak bon turystyczny i w ten sposób mogłoby być wydawane tylko na konkretne produkty i usługi. Rząd PiS jednak szybko wycofał się z takiego rozwiązania.
ZOBACZ TAKŻE: Polacy rzucili się na nowe 500 plus! Tysiące beneficjentów dostało już pieniądze
- Nie ma i nie było dyskusji o tym, że administracja publiczna rości sobie prawo w jaki sposób przekazywać, albo nakazywać rodzinom wykorzystywanie tych środków - wyjaśniła w rozmowie z "Super Expressem" wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - I chciałabym uspokoić wszystkich Polaków, beneficjentów programu 500 Plus i panią premier Beatę Szydło, że nie ma absolutnie żadnych planów zmiany programu 500 plus - dodała.
Tyle tylko, że istnieje możliwość wstrzymania wypłaty 500 plus i zmiany świadczenia pieniężnego na inną formę wsparcia, a dodatkowo sami Polacy domagają się kontroli wydatków programu 500 plus. Zapytaliśmy czytelników "Super Expressu" i "Super Biznesu" czy uważają, że 500 plus powinno być kontrolowane poprzez szczegółowe sprawdzanie na co beneficjenci świadczenia przeznaczają pieniądze. Prawie 72 proc. osób stwierdziło, że kontrole powinny zostać wprowadzone. 25 proc. głosujących uznało, że nie ma potrzeby kontroli 500 plus. Pozostali nie mieli w tej kwestii zdania.
ZOBACZ KONIECZNIE: Ile zarabia ksiądz, kościelny, gosposia i organista? Pensje w kościele i na plebanii
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pensje w Polsce spadają - oficjalne dane. Czy będzie jeszcze gorzej?
Świadczenie 500 plus może też zostać zmienione lub wstrzymane, jeśli gmina posiada informację lub sygnały, że dana rodzina marnotrawi pieniądze wypłacane z programu lub wydaje je niezgodnie z przeznaczeniem. Wtedy, u takiej rodziny, może przeprowadzić rodzinny wywiad środowiskowy. Uniemożliwienie, na etapie wypłacania świadczenia wychowawczego, przeprowadzenia ww. rodzinnego wywiadu środowiskowego lub nieudzielenia podczas tego wywiadu wyjaśnień, co do okoliczności objętych wywiadem, powoduje wstrzymanie wypłaty świadczenia. Jeśli informacje o marnotrawieniu 500 plus (lub wydatkowaniu niezgodnie z celem) potwierdzą się, właściwy organ gminy może w tej konkretnej i indywidualnej sprawie, określić, jaka forma niepieniężna realizacji świadczenia wychowawczego będzie najbardziej właściwa dla danej rodziny i ją zastosować.