Ile zarabia ksiądz, kościelny, gosposia i organista? Pensje w kościele i na plebanii

2020-08-12 6:57
Taca w kościele
Autor: MONKPRESS/East News

Kościół katolicki w Polsce to potężna instytucja wiary, potężnie finansowana przez podatników i wiernych, choć to jedynie ułamek jej majątku. Zarobki księży, ich gigantyczne świadczenia emerytalne, wyjątkowa waloryzacja emerytur czy to, ile ksiądz dostaje z tacy budzi wiele kontrowersji. Postanowiliśmy sprawdzić, ile w porównaniu do księży zarabiają ci, którzy także pracują w kościele czy na plebanii. Oto zarobki kościelnego, gosposi na plebanii i organisty.

Na Kościół Katolicki Polacy co roku płacą ze swoich podatków setki milionów złotych, a bajeczne emerytury księży, jak ta arcybiskupa Głódzia, podwójna waloryzacja ich emerytur oraz nie w pełni jawne zarobki sprawiają, że praca w kościelnych strukturach obrasta mitem. Z jednej strony wiemy, że księża płacą podatki, z drugiej też, że państwo nie rozlicza ich z zarobków z tacy oraz że kościół i tak, pod względem podatkowym, ma istny raj na ziemi. Jednak poza kapłanami w kościele i plebanii pracują też zwykli pracownicy, bez których posługa księdza byłaby niemożliwa. To gospodynie księży, kościelni czy organiści.

SZOK! „Park Rydzyka” mieli sponsorować słuchacze radia. Miliony zapłacili podatnicy

Gosposie na plebanii dzielą się na te, które współpracę z księdzem traktują często jako rodzaj posługi oraz te, dla których to zwykła praca. Mówiąc krótko - jedne przyjmują pracę od danej godziny do danej godziny, inne - jak dawniej - zamieszkują na parafii. Te pierwsze zwykle rozliczają się z kapłanami jako umowa zlecenie, drugie otrzymują pełen etat. Według ostatnich badań na rękę gosposie zarabiają ok. 2000 złotych. Wszystko uzależnione jest od miejsca, godzin pracy, dni i rodzaju umowy.

UWAGA! 500 plus OGRANICZONE?! Dla kogo wypłaty? Dramat rodzin, Polacy decydują

Sonda
Czy 500 plus powinno być kontrolowane - urzędnicy sprawdzaliby szczegółowo beneficjentów, na co przeznaczają pieniądze?

O ile gosposia gwarantuje, że ksiądz ma pościelone i jest nakarmiony, to bez kościelnego msza się nie odbędzie. To kościelny dzwoni przed mszą, otwiera wrota kościoła, dba o posesję wokół świątyni, ale też pomaga kapłanom przygotować się do samego obrządku. Kościelni pomagają księżom się ubrać w odpowiednie szaty, przygotowują naczynia liturgiczne oraz są wsparciem podczas podczas ślubów czy chrztów. Jeszcze w 2018 roku średnio kościelny w Polsce zarabiał ok. 2400 złotych miesięcznie. Biorąc pod uwagę realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, dziś będzie to ok. 2600 złotych miesięcznie na rękę.

Ojciec gwałconej dziewczynki i sąsiedzi nie wierzą dziecku i wątpią w dowody przeciw oskarżonym

W kościołach zatrudniani są także organiści. To pracownicy odpowiedzialni za muzyczną oprawę mszy i innych obrzędów religijnych. Choć księża często stawiają wymóg posiadania wyższego wykształcenia muzycznego, to do pracy często przyjmowani są po prostu pasjonaci. Według portalu praca.pl zarobki organisty, podobnie jak w przypadku innych osób pracujących w kościele, zależne są od obowiązków oraz wielkości parafii. Średnio to ok. 1500 złotych miesięcznie, jednak warto pamiętać, że organiści rzadko pracują na pełen etat.

Ile zaś zarabiają sami księża? Tu także wszystko zależy od ilości wiernych czy pozycji w strukturach Kościoła Katolickiego. Gdyby uśrednić, ksiądz może zarabiać miesięcznie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (więcej przeczytasz o tym TUTAJ), ale oficjalnie dużo mniej. Po pierwsze wiele polskich parafii skupia wokół siebie małe, biedne gminy, do tego zarobki z tacy to rzecz umowna. Początkujący ksiądz może dostawać nawet tylko 800 złotych, podczas gdy proboszcz w samym Krakowie, jak informuje Gazeta Krakowska, oficjalnie otrzymuje ponad 10 000 złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze