Gwarantowana minimalna waloryzacja emerytur, trzynastki dla emerytów oraz 500 plus dla niesamodzielnych to jedne z nielicznych form wsparcia dla polskich seniorów, ale także i księży emerytów, którzy dodatkowo dostali podwyżki emerytur (czyli drugą waloryzację) z tytułu kolejnej dotacji państwa na Fundusz Kościelny, a za rok ksiądz na emeryturze będzie mógł liczyć nawet na czternastkę (pod warunkiem, że jak i inni emeryci, nie przekroczy wysokości otrzymywanego świadczenia emerytalnego). Jaką więc podwyżkę emerytury dostał ksiądz w Polsce i kto za nią płaci?
ZOBACZ TO: Janusz Korwin-Mikke POZBAWIONY PRAW do emerytury? TEN DOKUMENT mówi wszystko! [ZDJĘCIA]
Księża emeryci w Polsce swoje świadczenia emerytalne otrzymują z Funduszu Kościelnego i, podobnie jak miliony emerytów w Polsce, z ZUS. Ten pierwszy rodzaj emerytur wypłacany jest proboszczom od 75 roku życia (to ich wiek emerytalny), drugi po ukończeniu 65. lat. Według ostatnich pełnych danych, na Fundusz Kościelny podatnicy wyłożyli w ciągu roku 171 mln złotych. To o 5 mln mniej niż w poprzednim okresie, jednak zgodnie z dokumentami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (To MSWiA „opiekuje się” instytucją kościoła katolickiego) znacząco wzrosły wydatki na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla księży, czyli m.in. na emerytury duchownych. MSWiA, na pytanie „Rzeczpospolitej” tłumaczy, że wzrost związany jest z podwyżką pensji minimalnej w Polsce, a nie świadczeniami emerytalnymi księży.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Średnia pensja w Polsce 8 tysięcy złotych. Pytanie - kiedy?
Na emerytury dla księży podatnicy przeznaczyli 153 mln złotych, czyli o 6 mln złotych więcej niż wynikało to z poprzednich dokumentów MSWiA. To oznacza, że waloryzacja emerytur księży z Funduszu Kościelnego wyniosła aż 4,08 proc.! W tym samym czasie (dokumenty dotyczą 2019 roku) księża otrzymali też zwykłą podwyżkę emerytur, taką jak każdy emeryt pobierający wypłaty z ZUS, czyli minimalnie 70 złotych lub 2,86 proc. swojego dotychczasowego świadczenia. To nie koniec! Tak jak i inni emeryci, księża otrzymali z ZUS w 2019 roku trzynaste emerytury, czyli dodatek z programu Emerytura plus. Sytuacja powtórzyła się w tym roku, a w przyszłym niektórzy księża mogą liczyć nawet na czternastki dla emerytów. Poza tym księża w tym samym czasie zapłacili też dużo mniejsze podatki od zwykłych emerytów (o czym pisaliśmy TUTAJ).
Niestety, to ile księża mają emerytury, pozostaje tajemnicą. Wiadomo, że dużo, choć jest to zależne od wielu czynników – gdzie ksiądz pełnił posługę, ilu miał wiernych, jak wysoko był w kościelnej hierarchii oraz… ile sam zdołał odłożyć z zebranych na tacę pieniędzy. W zeszłym roku pisaliśmy o emeryturze Biskupa generała Leszka Sławoja Głódźa jako o wynoszącej 10 do ponad 17 tys. złotych (kariera i stopnie wojskowe). To jednak przykład „szczytu” kościelnej hierarchii w Polsce. Nieoficjalnie mówi się, że ksiądz może liczyć na emeryturę rzędu 5 tys. złotych.