Program 500 plus 2021 przez zmiany będzie funkcjonował w nowych terminach. Osoby chcące otrzymać wsparcie w postaci świadczenia rodzinnego będą mogły składać wnioski od 1 lutego 2021 roku drogą elektroniczną, a od 1 marca 2021 roku drogą tradycyjną. Zasady działania programu Rodzina 500 plus jednak się nie zmienią, a więc beneficjenci nie mają co liczyć na zwiększenie wypłat jak przy waloryzacji emerytur 2021. PiS jednak zdaje sobie sprawę, że 500 plus jest motorem napędowym ich rządów, a do tego program nie spełnił swojej podstawowej funkcji. 500 plus miało zwiększyć dzietność Polaków… nie udało się.
ZOBACZ KONIECZNIE! Nowe zarobki nauczycieli! Ile zarabia się w szkole?
Teraz PiS znowu inwestuje w rodzinę dając łącznie 6 mln złotych na projekty, mające zachęcać Polaków do bycia prorodzinnym, w tym być może i nowej, innej formy 500 plus. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozstrzygnęło konkurs „Po pierwsze Rodzina!”, w którym udział wzięły organizacje pozarządowe – fundacje, stowarzyszenia, organizacje kościelne czy spółdzielnie socjalne. Na „nowe 500 plus” rząd przeznaczył dla zwycięzców konkursu od 50 tys. do nawet 1,5 mln złotych.
TO CIĘ ZAINTERESUJE: Szczepionka na koronawirusa CORAZ BLIŻEJ. Jest REAKCJA u wszystkich pacjentów
- Traktujemy ten program jako ważny element polityki prorodzinnej – stwierdziła wiceminister rodziny Barbara Socha. - Wybraliśmy różne projekty, głównie ogólnopolskie. Stawialiśmy też nacisk na to, żeby te projekty były kreatywne. Wśród zwycięskich propozycji znalazły się też lokalne inicjatywy – dodała i zauważyła, że dzisiaj społeczeństwo nie rozumie inwestowania państwa w rodzinę: - Najlepszym tego przykładem jest np. nazywanie programów typu „500 plus” rozdawnictwem. Jeżeli popatrzymy na polityki rodzinne w różnych krajach, szczególnie w Europie Zachodniej, to są to bardzo powszechnie, od wielu lat stosowane instrumenty i nikt tego tak nie nazywa. To jest transfer finansowy do rodzin, które ponoszą ogromne koszty związane z wychowywaniem dzieci - podsumowała Socha.