Pobierasz 500 plus? Kary za brak ZUS, dzieci bez ubezpieczenia, dodatkowe opłaty NFZ

2020-07-10 5:41 WSB, HSB
500 plus 2020
Autor: SHUTTERSTOCK 500 plus 2020

Zmiany w 500 plus, czyli zniesienie kryterium dochodowego sprawiły, że pieniądze z programu wypłacane są na każde dziecko bez względu na zarobki rodziców. Niektórzy opiekunowie poza 500 plus mogą nie mieć żadnego oficjalnego źródła utrzymania, a nawet nie być zarejestrowanymi jako bezrobotni. Co w takiej sytuacji z NFZ dla rodziców dziecka otrzymującego 500 plus? Czy są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym? Kto płaci składki na ZUS? Wyjaśniamy!

Program 500 plus wiele osób nazywa po prostu wypłatami 500 złotych na dziecko. Oficjalna nazwa wsparcia to jednak Rodzina 500 plus i pieniądze wypłacane co miesiąc mają pomóc nie tylko dzieciom, ale całej rodzinie. Są takie, gdzie 500 plus to nie dodatek, a wręcz jedyne źródło utrzymania. Niestety, w takich przypadkach pojawia się bardzo istotny problem – opieka zdrowotna rodziny pobierającej 500 plus, czyli korzystanie z NFZ.

UWAGA! Wielkie zmiany w urlopie rodzicielskim! Zobacz, co się zmieni!

Dzieci, na które rodzice lub opiekunowie pobierają 500 plus, nie muszą przejmować się ubezpieczeniem zdrowotnym. W Polsce przysługuje im opieka zdrowotna do 18 roku życia, niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, czy nie. Oznacza to, że jeżeli dziecko nie zostanie zgłoszone do ubezpieczenia przez rodziców, ani też przez szkołę (bo np. nie jest jeszcze w wieku szkolnym) i tak będzie mogło korzystać z publicznej opieki zdrowotnej jak przychodnie czy szpitale na zasadzie statusu dziecka nieubezpieczonego.

SZOK! Księża emeryci: PODWÓJNA waloryzacja emerytur, niższe podatki i wypłaty czternastek. Emerytura w polskim Kościele

Rodzice, którzy pobierają na dziecko 500 plus, a nie mają żadnego innego źródła utrzymania, prawo do korzystania z NFZ otrzymają dopiero, jeżeli są np. zarejestrowani jako bezrobotni, uczą się, pobierają emeryturę lub rentę czy otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej. Rodzice tacy mogą też dołączyć do NFZ dobrowolnie. Tu jednak trzeba pamiętać – za okres, w którym rodzic 500 plus nie płacił składek ZUS naliczona zostanie kara finansowa. Jak duża? PRZEKONAJ SIĘ O TYM TUTAJ. Dodatkowo dołączenie dobrowolne do NFZ wymaga comiesięcznej opłaty w wysokości nieco ponad 480 złotych.

Kierowca autobusu uderzył w BMW stojące na przystanku. Doszło do awantury i przepychanek

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.