giełda

i

Autor: SHUTTERSTOCK giełda

Podwyżka stóp procentowych to dopiero początek. Będzie jeszcze gorzej, podano liczby

2022-04-07 19:16

Po środowych decyzjach RPP ekonomiści Goldman Sachs uważają, że docelowy poziom stóp procentowych w Polsce to 5,75 proc., a kluczowa dla oceny właściwej skali zacieśnienia będzie reakcja kursu złotego - wynika z noty banku inwestycyjnego. W środę 6 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdecydowano o podniesieniu stóp procentowych o 1 proc.

"Po środowej decyzji spodziewamy się wzrostu stóp procentowych w Polsce do 5,75 proc. Mając na uwadze znaczenie wpływu kursu walutowego na inflację oraz szersze warunki finansowe w Polsce uważamy, że reakcja złotego na zacieśnienie polityki pieniężnej będzie kluczowym czynnikiem w ocenie, czy nastawienie NBP jest wystarczająco restrykcyjne. Rada w oficjalnej komunikacji wskazuje, że mocniejszy złoty byłby zbieżny z kierunkiem prowadzonej polityki" - napisano.

RPP podwyższyła w środę stopę referencyjną o 100 pb do 4,50 proc., wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego, który wskazywał na ruch rzędu 50-75 pb. Żaden z ankietowanych przez PAP Biznes przed kwietniowym posiedzeniem RPP ośrodków analitycznych nie prognozował takiej skali podwyżek.

Express Biedrzyckiej - Piotr Zgorzelski: Glapiński to zaklinacz rzeczywistości

Siódma podwyżka

W środę 6 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdecydowano o podniesieniu stóp procentowych o 1 proc., a to oznacza wzrost raty o ok. 199 zł., przy kredycie na 25 lat i kapitale do spłacenia 300 tys. zł. Po tej decyzji RPP rata wyniesie 2416 zł. Przypomnijmy, że we wrześniu rata takiego zobowiązania wynosiła 1393 zł. To już siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych.

Stopy procentowe to cena, za którą banki pożyczają pieniądze z banku centralnego. Wysokość stóp procentowych ma wpływ na rynki finansowe i całą gospodarkę. Od nich zależy m.in. kurs złotego, oprocentowanie depozytów bankowych oraz kredytów. Regulowanie stóp procentowych może stymulować gospodarkę, lub hamować inflację.

Sonda
Czy dajesz jeszcze radę spłacać kredyt?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze