Nie możesz dostać się do lekarza? Dostaniesz odszkodowanie

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. fernandozhiminaicela

Nie możesz dostać się do lekarza? Dostaniesz odszkodowanie

2020-11-13 12:55

Wizyta u lekarza? Teleporada. To przewijający się od miesięcy scenariusz dla osób chcących zapisać się do lekarza, czy to pierwszego kontaktu, czy specjalisty. Teleporada wprowadzona w związku z epidemią koronawirusa w Polsce to zmora pacjentów. Bo o ile na taka "wizyta" u lekarza może nam pomóc w przypadku drobnego przeziębienia, to przy cięższych chorobach jest po prostu niewystarczająca. Jak się okazuje, za brak lub ograniczenie dostępu do świadczeń zdrowotnych i zbycie pacjenta teleporadą można uzyskać odszkodowanie.

Brak możliwości bezpośredniej wizyty u lekarza, a w zamian teleporada. To obecnie niemal norma w placówkach NFZ, a wszystko przez wprowadzenie restrykcji związanych z ryzykiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jak informuje Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, w okresie od marca do września 2020 roku o prawie 60 proc. wzrosła liczba pisemnych wniosków indywidualnych pacjentów kierowanych do biura w porównaniu z rokiem poprzednim. W większości sprawy dotyczyły właśnie braku lub ograniczenia dostępu do świadczeń zdrowotnych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Dodatkowy ZASIŁEK OPIEKUŃCZY dla rodziców. Kto otrzyma pieniądze?

Jak zauważa "Gazeta Prawna", są placówki NFZ, gdzie zupełnie nie ma mowy o osobistych wizytach pacjentów. Trzeba zaś pamiętać, że pacjent może domagać się odszkodowania. Jeżeli w wyniku błędu medycznego doszło do uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia możemy zażądać naprawienia szkody poprzez właśnie wypłatę odszkodowania. W niektórych przypadkach można też domagać się nawet renty jeżeli częściowo lub całkowicie straciliśmy zdolność pracy zarobkowej. Nieuzasadniona odmowa udzielenia świadczeń zdrowotnych jest bowiem złamaniem prawa.

SPRAWDŹ TAKŻE: Koniec kar za brak maseczki? Zmiany w przepisach

Sonda
Czy uważasz, że za obowiązkową kwarantannę, każdy obywatel automatycznie powinien otrzymywać odszkodowanie przeliczone na podstawie minimalnej pensji krajowej?
Rewolucja! Pensja minimalna ZALEŻNA od miejsca zamieszkania! Gdzie zarobisz najwięcej?
Najnowsze