NOWE EMERYTURY W POLSCE
Ile wynoszą emerytury w Polsce? Jedni mogą liczyć na minimalne, krajowe świadczenie wynoszące niewiele ponad 1250 złotych, podczas gdy inni emeryci liczą swoje wypłaty w tysiącach. Według oficjalnych danych ZUS średnia emerytura w 2021 roku to ok. 2500 złotych. Chociaż emeryci co roku otrzymują waloryzację swojego świadczenia emerytalnego, to inflacja skutecznie je pomniejsza. Jednak obecna drożyzna oznacza dla seniorów brak podwyżek wypłat, a potwierdzają to najnowsze, oficjalne dane GUS i ZUS.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Potężna waloryzacja emerytur! ZUS ujawnił: miliardy na kontach emerytów
Inflacja na poziomie 3 proc. to już przeszłość. Obecny wskaźnik rok do roku wyniósł 4,7 proc.! Dla przeciętnego emeryta to tragedia. ZUS podaje, że średnio emerytury po waloryzacji 2021 wzrosły o nieco ponad 119 złotych. Tymczasem przy inflacji sięgającej niemal 5 proc. statystyczny senior stracił przeszło 117 złotych. Efekt? Waloryzacja nic nie dała.
ILE WYNIESIE WALORYZACJA RENT I EMERYTUR 2022? ZOBACZ W NASZEJ GALERII PONIŻEJ TABELĘ WALORYZACJI!
DROŻYZNA DLA SENIORÓW
Jeszcze gorzej sytuacja będzie wyglądać, gdy spojrzymy na bardziej zamożnych emerytów. Jak podaje ZUS 2,5 tys. osób w Polsce pobiera emerytury w wysokości ponad 10000 złotych. Przy obecnej inflacji takie świadczenia są warte o 470 złotych mniej niż rok temu! Emeryci zaś pobierający minimalną krajową emeryturę stracili przez wzrost cen prawie 59 złotych.
ZOBACZ: Koniec M jak Miłość, Barw szczęścia, Na dobre i na złe. Co dalej z aktorami? Co tracą?
Inflację najbardziej seniorzy odczuli poprzez większe opłaty za wywóz śmieci (wzrost prawie o 27 proc.!), energię elektryczną (9,5 proc.), usługi szpitalne i opłaty za sanatorium (7 proc.), usługi telekomunikacyjne (7,4 proc.) czy opłaty za radio i telewizję (podwyżka o niemal 18 proc.!).